Trafik Muayenesi
Otomobil İpuçları

Trafik Muayenesi

Otomobilinizin  trafik muayenesi tarihi yaklaştı ve süreci en kolay ve sorunsuz bir şekilde tamamlamak istiyorsunuz. Dolayısıyla muayeneye gitmeden önce ve gittikten sonra dikkat etmeniz gereken bazı hususlar ve yapmanız gereken bazı işlemler söz konusu.

trafik muayenesi

trafik muayenesi

Trafik muayeneleri, TÜVTÜRK firmasına ait istasyonlarda yapılmakta. Bunun için muayeneye gitmeden önce, firmanın size en yakın istasyonunda uygun bir saate trafik muayenesi için randevu almanız gerekmekte (istasyona gittiğinizde de sıra alabilirsiniz fakat bekleme süreniz uzayabilir). Randevu için, firmanın trafik muayenesi randevu sayfasını kullanabilirsiniz. Randevu işlemini tamamladıktan sonra, muayene gününün ve saatinin gelmesini bekleyebilirsiniz. Bu bekleme sürecini iyi değerlendirerek, aracınızın muayeneden geçmesini garanti altına almak adına bazı işlemler yapabilirsiniz. Bunlardan ilki, eğer eksikse, aracınızda bulunması zorunlu olan malzemeleri temin etmek olmalıdır. Peki bu zorunlu malzemeler nelerdir? Aşağıda listelenen bu malzemeler, traktörler, motorsikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu taşıtlarda bulunmalıdır.

Trafik Muayenesi için Gerekli Malzemeler

 • Büyük Sargı Bezi (10cm x 3-5 metre), 2 adet
 • Hidrofil gaz steril (10×10 cm 50’lik kutu), 1 Kutu
 • Üçgen sargı, 3 Adet
 • Antiseptik solüsyon (50 ml), 1 Adet
 • Flaster (2 cm x 5 m), 1 Adet
 • Çengelli İğne, 10 Adet
 • Küçük makas (paslanmaz çelik), 1 Adet
 • Esmark bandajı, 1 Adet
 • Turnike (En az 50 cm örgülü tekstil malzemeden), 1 Adet
 • Yara bandı, 10 Adet
 • Alüminyum yanık örtüsü, 1 Adet
 • Tıbbı eldiven, 2 çift
 • El feneri, 1 Adet

Yukarıdaki listede yer alan malzemeler bir paket halinde otomobil malzemeleri satan yerlerde, Koçtaş, Bauhaus gibi yerlerden temin edilebilmektedir.

 • Üçgen Reflektör, 2 Adet
 • Stepne
 • Yangın Söndürme Tüpü

Yangın söndürme tüpü aracınızın tipine göre değişiklik göstermektedir. Binek araçlar, kamyonet ve minibüslerde 1 adet 1 kilogramlık yangın tüpü gereklidir. Yolcu sayısı 26’ya kadar olan otobüsler için 2 adet 2 kiloluk, 26’dan fazla sayıda yolcu kapasiteli otobüsler için toplamda 6 kilogramlık yangın tüpü (örneğin 3 tane 2 kiloluk) gerekmektedir. Azami ağırlığı 12 tondan küçük olan kamyonlarda toplam 4 kilogramlık, 12 tondan fazla olanlar da ise toplam 6 kilogramlık yangın tüpü kapasitesi bulundurulmalıdır.  Araç tehlikeli madde taşıyor ise toplam 12 kilogram kapasiteli (sürücü ve motor bölümündeki yangınlar için en az 1 adet 2 kilogram olmak üzere toplam 12 kg olmalıdır. Yangın söndürme cihazlardan biri en az 6 kilogram kapasitede olacaktır.) Araç tehlikeli madde taşıyor ve azami ağırlığı 7500 kilogram ise toplam 8 kilogram kapasiteli (Yangın söndürme cihazlardan biri en az 6 kilogram kapasitede olacaktır.) Araç tehlikeli madde taşıyor ve azami ağırlığı 3500 kilogram ise toplam 4 kilogram kapasiteli, ambulanslarda 2 adet 2 kilogram doldurma kapasiteli yangın söndürme tüpü bulunmak zorundadır.

Araç sınıfına göre gerekli trafik muayenesi malzemeleri

Bu malzemeler, özel sınıfları olan araçlar için özelliklerinden dolayı ekstradan bulundurmaları gereken malzemelerdir. Yukarıda listelenen malzemeler her durumda her araçta bulunması gereken malzemelerdir.

Taksi olarak kullanılan otomobillerde trafik muayenesi için çalışır durumda bir taksimetre zorunludur. Ayrıca taksi levhası ve iç aydınlatma da zorunluluklar arasındadır.

Otobüslerde, tekerlek takozu, pencere şeklinde tasarlanmış güvenlik çıkışlarının her birinin yanında cam kırma çekici ve iç aydınlatma lambası, trafik muayenesi için zorunludur.

Traktör sahipleri, trafik muayenesi için flaşörlü, yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli uyarı lambası bulundurmalıdırlar.

Şehirler arası yük ya da yolcu taşıyan otobüs, kamyon ve çekiciler, trafik muayenesi için, takograf ve tekerlek takozu bulundurmalıdırlar.

Römorklar (Traktör römorkları dahil), kamyonlar, uygun boyutlarda ve yeterli sayıda arka işaret levhası ile aracın genişliğini ve uzunluğunu belli eden geri yansıtıcılı şerit, (E veya e onaylı)
arkadan çarpmaya karşı koruma çerçevesi (traktör römorkları hariç) bulundurmalıdırlar.

Yetki belgesi almış yolcu taşımacılığında kullanılan araçlar, her on koltuk için 1 aten boyun korsesi bulundurmalıdırlar.

Motorsikletler ve motorlu bisikletler, kask ve koruyucu gözlük ile trafik muayenesine girmelidirler.

Okul taşıtlarında trafik muayenesi esnasında, “Okul Taşıtı” yazısı ve “DUR” tabelası bulunmalıdır.

trafik-belgesi

Eksik malzemelerinizi tamamladınız, kalan süre içerisinde isterseniz aracınızı bir ustaya gösterip fren, motor ve farları kontrol ettirebilirsiniz. Aracınızın, egzos muayenesi tarihinin de geçmemiş olması lazım. Eğer geçtiyse, mutlaka trafik muayenesine gitmeden önce yaptırınız. Bu muayeneyi, TÜVTÜRK istasyonlarında yaptırabilirsiniz. Fakat çok bekleyebilirsiniz. Tavsiyem sanayide, herhangi bir egzos muayenesi yapan bir yerde bu işlemi kısa sürede yaptırmanızdır. Trafik muayenesine gitmeden önce önce aracınızın herhangi bir borcu (MTV, Sigorta v.s.) olmadığından emin olunuz.

Trafik muayenesi için gerekli bütün hazırlıkları yaptınız, muayene günü geldi. Size verilen saatten önce orda olmaya özen gösteriniz. Çünkü oraya gittiğinizde tekrar bir sıra alıyorsunuz ve bu sıra daha önceden aldığınız randevu saatine göre veriliyor. Diyelim ki geç kaldınız, sıra almak için kullandığınız bankomat geç kaldığınız için size sıra vermeyecektir. Hemen panik yapmayın ve orada bulunan yetkililerden birine durumu bildirin. O sizin sıra alabilmenizi sağlayacak işlemleri yapacaktır. Sonrasında gidip bankomattan sıranızı alınız.

Unutmadan sıra alma işlemini istasyonda bir odada yapıyorsunuz. Bu esnada aranızı istasyon çevresinde uygun bir yere park edin. Sıranızı aldınız. Numaranız ekranlardan (bankadaki gibi ekranlar) göründüğünde ilgili görevlinin bankosuna gidiniz. Gitmeden önce, aracınıza ait ruhsatın 2 nüshasını da defterden çıkarın, egzos muayene pulu ve nüfus cüzdanınızı hazırlayınız. Ayrıca, trafik muayenesi ücretini de hazırlayınız. Bu ücret orada nakit ödeniyor. Sıra numaranızı da unutmayınız. Çünkü daha sonra lazım olacak. Bankodaki işlemleriniz bitti artık muayene için beklemeye başlayabilirsiniz. Bir hatırlatma; muayene işleminin sonuna kadar ruhsatınız onlarda kalıyor. Beklerken, araçların muayene için girdikleri peronlara yakın yerlerde olun. Yine bu peronların üzerinde yer alan ekranda, sıranızı ve aracınızın muayenesinin yapılacağı peronun numara bilgisi gösterilmektedir. Ekranı takip ettiniz ve sıra size yaklaştı. Aracınızı park ettiğiniz yerden alıp peronların önüne getiriniz. Sıranız geldiğinde ilgili peronun girişine gidip bekleyiniz. Zaten yetkili gelip aracınızı alıp trafik muayenesine sokacaktır. Yetkili geldi ve aracınızı teslim ettiniz, siz de peronun diğer çıkışına gidip muayenenin bitişini bekleyebilirsiniz. Trafik muayenesi süresi, araçların tiplerine göre değişkenlik göstermekte. Otomobiller için ortalama 15-20 dakika kadar sürmekte. Muayene bittikten sonra aracınız ve ruhsatınız, muayene raporu ile birlikte size teslim ediliyor.

Muayene başarısızsa, eksikleri tamamlayıp tekrar muayeneye girmeniz istenmekte.

Not: Malzemeleri genelde koltukların üzerine koymanız isteniyor. Orada anonslar yapılıyor nereye koymanız konusunda. Anonsları takip ederek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle