Toyota Bazı SUV Modellerini Geri Çağırıyor
Oto Haber

Toyota Bazı SUV Modellerini Geri Çağırıyor

Toyota RAV4

Toyota RAV4

Toyota, dünya genelinde 2.87 milyon adet SUV modelini geri çağırıyor. Kanada’da gerçekleşen ölümcül kazada, emniyet kemerinin ayrılması ve Amerika’da bir yolcunun kaza esnasında yaralanması sebebiyle, Toyota bazı modellerini çağırma kararı aldı.

Geri çağrılan araçların, 1.3 milyon tanesi Amerika’da, 625,000 adet araç Avrupa’da, 434,000 araç Çin’de, 177,000 tanesi Japonya’da ve 307,000 tanesi de diğer bölgelerde yer almakta.

Geri çağrılan modeller; Temmuz 2005 ve Ağustos 2014 tarihleri arasında üretilen ve dünya genelinde satışa sunulan Toyota RAV4 SUV ve Ekim 2005 ve Ocak 2016 tarihleri arasında üretilen ve Japonya’da satışa sunulan Toyota Vanguard SUV.

Toyota’dan yapılan açıklamaya göre, arka koltuk emniyet kemerleri, şiddetli kazalarda, metal koltuk minderi çerçevesi tarafından kopartılabilmekte ve böylece yolcuyu tutamamakta. Dolayısıyla, büyük bir güvenlik zaafiyeti ortaya çıkmakta.

Toyota, söz konusu araçlarda, koltuk minder çerçevesini reçine ile kaplayarak, kaza esnasında metal kısımların emniyet kemerini kesmesi durumunu ortadan kaldıracak.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle