Tesla'nın Otonom Sürüşü | Otogaraj.Net | Otomobil Blog
Oto Haber

Tesla’nın Otonom Sürüşü

Tesla tamamen otonom Model X’e ait bir video yayımladı!

Tesla elektrikli otomobil sektörünün lider firmalarından. Firma ayrıca otonom otomobiller konusunda büyük yatırımlar yapmakta. Bu konuda da oldukça yol katetti. Son teknoloji Tesla Model X’te kullanılan otonom sisteme ait video, gelinen nokta hakkında bilgiler vermekte. Çok zor koşullarda da otomobilin otonom sürüş performansı oldukça iyi.

Videoda sürücü koltuğunda biri oturuyor fakat, otomobilin kontrolüne yönelik herhangi bir müdahalesi olmuyor. Zaten sürücü, tamamen yasal sebeplerden koltukta oturuyor. Otomobilin, yayalar için durması, zor geçişleri başarı ile alabiliyor oluşu ve park etmiş otomobilleri ayırt edebilmesi otonom otomobillerin teknolojik seviyesini özetlemekte. Videonun sonunda sürücü otomobilden iniyor ve otonom sistem sayesinde Model X, sokakta park için uygun bir yer bulup başarılı bir şekilde paralel park işlemini gerçekleştiriyor.

Tesla Autopilot (otomatik pilot) sistemini güncelledi ve yeni otomobiller seviye 5 otomasyona sahip olacaklar. Bu seviye SAE (Dünya genelinde mühendislerin üyesi olduğu bir topluluk. Daha çok otomotiv, havacılık ve ticari endüstri alanında uzman kişiler yer almaktadır.) tarafından deklare edilen en yüksek seviyedir. Bundan önceki Autopilot sisteminin seviye 2 olduğunu düşünürsek, büyük bir adımın atıldığını söylemek doğru olur. Tesla, yeni donanımın bütünleşik bir bilgisayara sahip olduğunu ve hesaplama gücünün öncekine göre 40 kat daha fazla olduğunu belirtti. Video’da yer alan ayrılmış ekranlarda, Tesla’nın içinde yer alan kameralardan görüntüler yer almakta ve otomobilin engellere karşı nasıl tepkiler verdiğini göstermekte.

Tesla Model X Otonom Sürüş Videosu

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle