Tek Şarj ile 547 Kilometre
Oto Haber

Tek Şarj ile 547 Kilometre

Elektrikli otomobil üreticileri arasında açık ara önde olan Tesla, daha önce duyurduğu versiyon 3 bataryalarını sonunda piyasaya sürüyor.

Tesla Roadster

Tesla Roadster

Tesla’nın üstü açılır modeli olan Tesla Roadster, bu yeni bataryalar sayesinde tek şarj ile tam olarak 547 km yol katedebilecek. Bu ayrıca, otomobilinizin 80 kilowatt/saat enerji üretebileceği anlamına gelmekte. Bu duruma vurgu yapmak için, geliştirilmiş bataryaların takıldığı Tesla Roadster’lar üzerlerinde R80 armasını taşıyacaklar. Şimdilik bu yeni bataryalar, Tesla’nın bazı müşterilerinin araçlarına takılacak. Unutmadan, halihazırdaki modelin tek şarj ile 394 km yol yapabildiğini de belirtelim.

Tesla, bu değişim işinden para kazanmadığını duyurdu (pek inandırıcı değil). Bu değişimi yaptırmak istediğinizde öncelikle 5000 $ değerinde bir depozito ödüyorsunuz. Daha sonra geriye kalan bedeli (29000 $) ödüyorsunuz. Roadster’ın düşük hacmi ve artık eskiyen ekipmanları nedeniyle bu değişim işinin elle yapılıyor olması gerekmekte. Teknisyenler tarafından yapılacak değişim işlemi, şimdilik haftada 5 ya da daha az araca uygulanabilecek. Bu yeni batarya paketi, ayrıca daha aerodinamik gövde kiti de içermekte.

Elon Musk, 3.0 geliştirmesini aslında 2 yıl önce duyurmuştu ve 2014 yılı sonunda tamamlanmasını planlamaktaydı. Ayrıca geliştirme sayesinde araçların, tek şarj ile yaklaşık olarak 650 km yol alabileceği beyan edilmişti. Fakat hedefler tutturulamadı. Bununla beraber 2019 yılında, 2. nesil modelin tanıtımının yapılması planlanmakta. Yeni modelin, şuanki modele göre daha hızlı ve daha geniş olması beklenmekte. Büyük olasılıkla, yakında piyasaya çıkacak  Model 3 platformu üzerinde olacak.

Kaynak: Electrek

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle