SUV ile Crossover Arasındaki Farklar
Otomobil Sözlüğü

SUV ile Crossover Arasındaki Farklar

Maserati Levante Önden Görünüş

Maserati Levante Önden Görünüş

Bir aile arabası almaya karar verdiğinizde yüksek olasılıkla SUV ya da Crossover modeller arasında seçim yapmak durumunda kalacaksınız. Peki SUV mu yoksa Crossover mı sorusunun cevabı nedir? Hangisi sizin beklentilerinize cevap verebilir?

Birçok otomobil uzmanı bu iki model arasındaki farkın tamamen platformla alakalı olduğunu belirtmektedir. SUV kategorisine giren araçlarda kamyonet şasesi kullanılmaktadır. Ayrıca şase ve aracın çerçevesi birbirinden ayrıdır. Yani çerçeve şaseye eklenir. Crossover kategorisindeki araçlarda tek vucut (uni body) adı verilen platform tercih edilmiştir. Yani şase ve çerçeve tek parça halindedir.

Platform konusunda yapılan tespit tamamen doğru olmakla beraber, pratikte bazen anlaşmazlıklar olabilmektedir. Örneğin, birçok otomobil müşterisi, daha önce tanımladığımız tek vücut platforma sahip birçok aracı SUV kategorisinde kabul edebilmekte. Büyük olasılıkla, Ford Explorer, Toyota Highlander ve Jeep Grand Cherokee gibi modellerin SUV kategorisinde değerlendirildiğini sıklıkla duymuşsunuzdur. Fakat bu araçların hepsi tek vücut platforma sahiptir. Yani crossover kategorisinde değerlendirilmesi gereken modellerdir. Buradan şöyle bir sonuç da çıkmakta; SUV ya da Crossever kararı pazarlama ve görünüşten bağımsızdır.

Sonuç olarak SUV, hem SUV hem de Crossover kategorisine giren araçlar için kullanılabilmektedir. Geçmişte bu kullanım daha yaygındı. Günümüzde yakıt tüketimi ve boyutlar açısından da bir ayrım söz  konusudur. Birçok otomobil üreticisi, crossover terimini, daha kolay sürülebilir ve daha yakıt tasarruflu araçlar için kullanmaktadır.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle