Skoda Simply Clever | Otogaraj.Net | Otomobil Blog
Otomobil Tarihi

Skoda Simply Clever

Skoda sloganı, “Simple Clever” ya da Türkçe tabiri ile “Sadece Zeki” nasıl oluştu?

Köklü otomobil firmalarından bir tanesi olan Skoda‘nın akıllara kazınan sloganı, “Simple Clever” (Sadece Zeka), firmanın kuruluş dönemlerine uzanan bir tarihe sahip. Bugün iddialı bir otomobil üreticisi konumunda olan Skoda, 1905 yılında otomobil yapmaya başlamadan önce, geçmişi 1895 yılına kadar uzanan, bisiklet ve motorsiklet üreten “Laurin & Klement” markası ile faaliyet göstermekteydi. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra firma, kamyon üretmeye başladı, fakat bu dönemde yıkıcı bir yangın da dahil olmak üzere birçok sorun ile boğuşmak zorunda kaldı. Bu olumsuz gelişmelerin de etkisiyle, 1925 yılında Skoda Works tarafından satın alındı.

Skoda Model 110

Skoda Model 110

L&K markası adı altında üretilen son otomobil, Model 110’du. Bu model aynı zamanda, “Sadece Zeka” etiketinin atası olarak da kabul edilir. Otomobil, arkada oturanlara daha fazla bacak alanı yaratmak için, tamamen yaslanabilir bir orta sıraya sahipti. Sadece bu değil, eğimli ön camlar ve aracın ön kaputunun yan taraflarına yerleştirilmiş yedek lastikler de bulunmaktaydı. Böylece sürücü, yedek lastikleri kolayca alabilmekte ve bagajın çıkarılmasına gerek kalmamaktaydı.

Model 110 Beyaz

Model 110 Beyaz

Model 110, çok yönlü bir otomobildi. 4 farklı gövde sitilinin yanı sıra,  roadster (üstü açık araba) ve 4 ya da 6 kişilik bir yolcu aracı olarak kullanılabilmekteydi. Skoda’nın dahice fikirleri bunlarla sınırlı değildi: Otomobile entegre edilebilen bir taşıyıcı ile yük taşıma kapasitesi 500 kg’a kadar yükseltilebiliyordu. Taşıyıcı, sökülerek yerine koltuk koyma olanağı da söz konusuydu. Böylece yolcu sayısı da arttırılabiliyordu.

Model 110 Farklı Tipleri

Skoda Model 110 Farklı Tipleri

Bir diğer “Sadece Zeki” etiketine sahip Skoda modeli de Skoda 256’dır. Birçok farklı şekilde kullanılabilen araç, otobüs, taşıyıcı, ambulans, radyo kamyoneti ve mobil eğitim aracı olarak hizmet verebilmekteydi. Arka sol tekerleğin arkasında yer alan çıkarılabilir bölme, aracın çekiş sorunu yaşaması durumunda, sürücülere yardımcı olması için çakıl taşları ile doldurulmaktaydı. Bu çakılları kullanmak için, sürücüler bir kürekten faydalanıyordu. Sağ arka tekerleğin ön tarafında da, bazı faydalı alet ve araçları koyabilmek için sürgülü bölmeler yer alıyordu.

256

Skoda 256

skoda-simply-clever (4) skoda-simply-clever (5)

1930 yılında tanıtılan Skoda Popular, bir diğer “Sadece Zeki” etiketine layık bir otomobildi. Otomobil yaşam döngüsü boyunca bir çok farklı aksesuarı bünyesine dahil etmiştir. Bunlardan en dikkat çekici olanı, 1935 yılında Špindler’s Mill kayak alanında denenen metal kayaklardır. Buradaki asıl amaç; otomobili bir motorlu kayak haline getirmekti. Böylece sert kış koşullarında dağ evlerinin ihtiyaçları sorunsuz bir şekilde karşılanabilecekti. Zorlu koşullarda etkili bir ulaşım sağlanmış olacaktı. Ayrıca, dağ sırtlarındaki sınırların korunması, jandarma ve finans muhafızlarının devriye görevlerini yerine getirmeleri konusunda da faydalı olabileceği kanıtlanmıştı. Bu 20 beygirlik güce sahip otomobilin, ön tekerleklerinde kayaklar bulunurken, arka tekerlerinde aşırı kaymayı önlemek amacıyla zincir bulunmaktaydı.

Skoda Popular

Skoda Popular

Skoda Popular

Skoda Popular

Günümüze hızlı bir geri dönüş yaptığımızda, Skoda’nın “Sadece Zeki” etiketinin hakkını vermeye devam ettiğini görmekteyiz. Rolls-Royce’a benzer şekilde, ön kapıya yerleştirilen şemsiyeler, bagaja konmuş manyetik LED lamba, buz kazıyıcı ve birçok zeka barındıran özellikler Skoda markalı otomobillerde yer almaktadır.

2017-Kodiaq 2017-skoda-octavia-facelift essai-skoda-kodiaq

 

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle