Skoda Kodiaq
Yeni Otomobiller

Skoda Kodiaq

skoda-kodiaq-2

Skoda, büyük ses getirecek SUV modeli Skoda Kodiaq ile Paris Otomobil Fuarı’nın en ilgi çekici standlarından birine sahip olacak.

Skoda Kodiaq, Çek Cumhuriyeti kökenli firmanın ilk 7 koltuklu SUV modeli olma özelliği taşımaktadır. Özellikle geniş aileler için bu ekstra koltuklar çok faydalı olacak. Ayrıca koltuklarınızı aracın ortasına kaydırarak daha geniş bir oturma alanına sahip olabilirsiniz. Yani aracın arkasında gerçekten keyifli bir yolculuk sizi bekliyor olacak.

Skoda Kodiaq oldukça farklı ve fazla sayıda motor seçeneği sunmakta: Hepsi turbo şarjlı TDI ve TSI motorlar. Benzinli versiyonlar: (1) 1.4 litrelik 128 ve 148 beygirlik iki farklı opsiyonu bulunan TSI motor, (2) 2.0 litrelik 178 beygir güç üreten TSI motora sahip olacak. Dize versiyonlar ise: 148 ve 187 beygir güç üretebilen 2.0 litrelik TDI motoru kaputun altında barındıracak. En yüksek spesifikasyona sahip versiyon, 2.0 litrelik motor 4 çeker sürüş özelliği ve DSG otomatik vites ile birlikte gelecek. Bununla beraber, orta düzeyde çok daha fazla seçenek söz konusu: DSG otomatik vites ya da manuel vites ayrıca 4 çeker ve önden çekiş özellikleri opsiyonlar arasında. Giriş seviyesi versiyon olan 1.4 TSI, sadece önden çekişe ve manuel vitese sahip olacak.

skoda-kodiaq-5

Skoda Kodiaq‘ın eğlence ve bilgi sistemi (infotainment system) daha önce VW, Seat ve Skoda kullananlara çok yabancı gelmeyecek. Fakat bir kaç değişiklik söz konusu olacak. Dokunmatik ekranın yanındaki butonlar artık dokunmaya karşı duyarlı olacak (dokunmatik butonlar). Ayrıca yazılımda da bir güncelleme söz konusu.

Skoda Kodiaq, ayrıca bir çok farklı servis ve uygulamaya da sahip: otomobilinizin durumunu kontrol etmenizi sağlayan uygulama, korna çalan uygulama (aracınızı otoparkta bulmanıza yardımcı olacaktır 🙂 ) gibi. Bütün bu yeni uygulama ve servislerin yanında, Skoda Kodiaq, akıllı telefonunuzu kablosuz şarj etmenize de olanak sağlayacak. Kısacası son teknoloji ile tam uyumlu bir SUV sizleri bekliyor.

Skoda Kodiaq Geniş ve Ferah

Skoda Kodiaq oldukça geniş bir otomobil. İç tasarım ve bagaj beklentileri karşılayacak hacme sahip. Aracın ilk iki sırası (3 sıralı) oldukça geniş bir oda oramı sağlamakta; ayrıca ikinci sırada yer alan koltuklar aşağı yatırılabilmekte. Böylece özellikle yetişkinler için geniş bir alan söz konusu. Aracın arka kısmında yer alan koltuklar daha çok çocuklara hitap edecek genişlikte. O yüzden daha önce de belirttiğimiz gibi Skoda Kodiaq, tam bir aile aracı.

skoda-kodiaq-4

Skoda, sürücülerin hayatını kolaylaştıracak bir dizi özelliği de bu 7 kişilik SUV’a ekledi. Benzin yakıt deposu kapağının arkasında yer alan buz kazıyıcı, bagaj ışıkları, kapı koruyucuları ( aracı park ederken sizi oldukça sinirlendirebilir :)), elektrikli çocuk güvenlik kilidi, el işaretleri ile kontrol edilebilen bagaj kapağı bunlardan en dikkat çekicileri.

Skoda Kodiaq

Skoda Kodiaq

Skoda Kodiaq Yeni Sürücü Asistanı ve Güvenlik Kiti

Skoda Kodiaq, alan gösteren kameralara sahip. Bu kameralara dayalı sistem, kolay manevra yapmanıza yardımcı olurken, bir treyler ile park etmenize de yardımcı olacaktır. Yaya tespiti de yapabilen bu sistemin yanı sıra, kör nokta izleyici ve adaptif hız kontrol sistemi de otomobilde yer almakta.

Eğer en kötü senaryo (kaza gibi) gerçekleşirse, acil servislere haber verecek eCall sistemi devreye girecektir. Telefonunuzu kullanamayacak bir durumda olmanız halinde bu özellik hayat kurtarıcı olacaktır.

skoda-kodiaq-3

Skoda Kodiaq hakkında daha fazla bilgi 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda…

Kaynak: Skoda Kodiaq 

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle