Renault Tarihi | Otogaraj.Net | Otomobil Blog
Otomobil Tarihi

Renault Tarihi

Fransız Devi Renault

 

Renault Logoları

Renault Logoları

Renault, kamyon, kamyonet, otobüs, traktör ve otomobil tasarımları ve üretimi yapan, dünyanın en büyük otomotiv firmalarından bir tanesidir. Firma, Renault kardeşler;  Louis, Marcel ve Fernand tarafından 1899 yılında kurulmuştur. Louis kardeşleri ile birlikte Renault’u kurmadan önce hali hazırda farklı otomobil tasarımları olan girişimci biriydi. Renault’un başarısında en büyük katkıyı da onun yaptığını söyleyebiliriz.

Renault Kardeşler

Renault Kardeşler

Renault’un ilk otomobili, “Renault Voiturette 1CV” 1898 yılında Louis tarafından yaratılmıştır. Otomobil, daha önce yapılmış otomobillere benzememekteydi ve oldukça başarılı tasarımı tamamen özgündü. Louis otomobili babasının bir arkadaşına test sürüşü yapması için verir. Adam otomobili çok beğenir ve hemen satın almak ister. Bu olay Louis’in motivasyonunu arttırır. Bir firma kurup, çalışmalarına devam etme kararı da bu olaydan sonra can bulur.

Renault Voiturette 1CV

Renault Voiturette 1CV (ilk otomobil)

1901 yılında kardeşleri ile birlikte Voiturette Renault Type D Série B adını verdikleri yeni bir otomobili geliştirirler ve iki yıl sonra firma kendi motorlarını üretmeye başlar.

Renault çok geçmeden otomobil yarışlarına da katılmaya başlar. Paris-Madrid yarışında, kardeşi Marcel’in ölümü üzerinde, Louis yarışlardan çekilir. Fakat, ne olursa olsun sonraki yıllarda yarışlara katılmaya devam edilir. 1906 yılında ilk kez bir Grand Prix kazanılır. Aynı yıl sağlık sorunları nedeniyle Fernand, emekliye ayrılır ve Louis, firmanın tek sorumlusu olur.

Voiturette Renault Type D Série B

Voiturette Renault Type D Série B

1905-1940 Yılları Arasında Renault

1905 yılında Renault ilk büyük satışını gerçekleştirir: Société des Automobiles firması, bir taksi filosu oluşturmak için Renault AG1 modelinden büyük miktarda sipariş vermiştir. İki yıl sonra firma, Fransanın en büyük taksi üreticisi olmuştur ve New York’un en çok satan otomobil firması ünvanını da almıştır. 1908 Fransanın en büyük otomobil üreticisi olmuş ve 3,575 adetlik satış gerçekleştirmiştir.

Renault AG1

Renault AG1

1914 ve 1918 yılları arasında vuku bulan 1. Dünya Savaşı sırasında askeri üretime yönelen firma, Fransız ordusu için kamyon, uçak, mühimmat ve  F-17 tanklarını üretmiştir. Savaşı Fransa’nın da içinde bulunduğu ittifak kazanır ve bu ittifak tarafından katkıları nedeniyle Louis ve Renault onure edilir. Louis’e ‘Legion of Honor’ ödülü verilir.

Renault F-17

Renault F-17

1920 yılında firma, ilk dağıtım anlaşmasını Gustave Gueudet ile imzalar. Elmas şeklindeki Renault logosu da 1924 yılında kullanılmaya başlanır. 1929 yılında “Ile Seguin Plant” adı verilen yeni bir üretim tesisi kurulur. Firma bu dönemde global bir şirket olma yolunda hızını arttırır. 19 farklı ülkeye açılan firma büyük bir popülerlik kazanır. 30’lu yıllarda dizel motor üretmeye başlayan firma, bu yıllarda dünya genelinde etkin olan büyük ekonomik krizden çok etkilenir. Dolayısıyla uçak ve döküm birimleri zorunlu olarak satılır. Asıl sektör olan otomotive odaklanılır. 30’lu yılların sonuna doğru Louis, bütün anlaşmazlıkları çözüme kavuşturur, fakat bu süreçte 2000’den fazla kişi işinden olur.

Renault Tarihi: 1940-1980

1940’lı yıllar Renault için oldukça zorluydu. Bir taraftan Alman Nazi baskısı, diğer taraftan Fransız hükümetinin firmayı, Nazi’ler için araçlar ürettiği yönündeki suçlamaları, Renault için kötü bir dönemin başlamasına neden oldu. 1944 yılında Louis tutuklanır ve bir psikiyatri hastanesine gönderilir. Aynı yılın Ekim ayında Louis vefat eder ve Renault devletleştirilir.

Renault Dauphine

Renault Dauphine

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden hemen sonra motoru arkada olan 4CV modeli piyasaya sürülür (1946). 1951 ve 1960 yılları arasında Renault Fregate adı verilen 2 litrelik 4 silindirli model firmanın en iddialı otomobili olmuştur. Yine aynı dönemde Renault Dauphine geliştirilmiştir. Bu model sayesinde Afrika ve Kuzey Amerika pazarında büyük başarılar kazanılmıştır.

Renault Fregate

Renault Fregate

1966 yılında tanıtılan Renault 16 modeli ile büyük bir başarı elde edilmiştir. Aynı yıl küçük segmentte yer alan  Renault 6’da piyasaya sürülmüştür. 1970 yılında, firmanın  Pierre Lefaucheux yönetimi altındaki 25. yılı kutlanmıştır.

Renault 16

Renault 16

Renault Tarihi: 1980-2000+

 1981 yılında  Renault Model 9 Avrupa’da yılın otomobili ödülünü kazanmıştır. Bu dönemde geliştirilen otomobiller büyük değişimler göstermiş ve büyük ilgi görmüştür. Bu modeller arasında Renault 5 Turbo ve Renault Fuego en dikkat çekici olanlardı. 1996 yılında Volvo ile birleşme çalışmalarının başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra, firma özelleştirildi.

Renault Fuego

Renault Fuego

2000 yılında firma tekrardan Fransa’nın en büyük otomobil üreticisi haline geldi ve 2005 yılında Avrupa’da yılın otomobili ödülünü kazandı. 2011 yılında 40,000’den fazla elektrikli otomobil satan firma, Dünya Rally Şampiyonası şampiyonluğu da dahil olmak üzeri birçok motor sporu başarısı kazandı.

Günümüzde Renault

2011 yılında Renault, Avrupa’nın en iyi üçüncü otomobil üreticisi olurken, dünyada da dokuzuncu sırada yer aldı. Firma günümüzde aralarında kamyon, otobüs, otomobil ve diğer araçlarında yer aldığı geniş bir ürün yelpazesine sahip ve yıllık  2,704,675 adet üretim kapasitesine ulaşmış durumdadır. Firmanın motorsporlarındaki etkinliği de tüm hızıyla sürmekte.

 

Renault Captur

Renault Captur

 

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle