Renault Clio Büyüklük ve Boyut Rehberi
Otomobil Rehberi

Renault Clio Büyüklük ve Boyut Rehberi

Süper Mini Segmentinin En İddialı Modelleriden Renault Clio

Renault Clio segmentinde gerçekten güçlü rakipleri ( Ford Fiesta, VW Polo ve Peugeot 208 gibi) olan bir süper mini otomobil. Türkiye’de de çok tutulan bu otomobili satın almadan önce büyüklük ve boyutları hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir?

Yeni Renault Clio Dış Görünüm

Yeni Renault Clio Dış Görünüm

Renault Clio Dış Tasarım Boyutları

Renault Clio, diğer rakipleri olan VW Polo ve Ford Fiesta ile karşılaştırıldığında bir tık daha geniş bir otomobil. Biraz daha uzun ve dingil açıklığında biraz daha avantajlı. Bu otomobili park etmede biraz daha hünerli olmamızı gerektirecek. Fakat, iç genişlik anlamında daha şanslıyız daha geniş bir iç tasarım söz konusu.

Dış Tasarım Boyutları
 Uzunluk  4 metre 6.2 santimetre
 Genişlik (Aynalar da dahil) 1 metre 94.5 santimetre
 Yükseklik  1 metre 44.8 santimetre
 Dingil Aralığı  2 metre 58.9 santimetre
Yeni Clio İç Görünüm

Yeni Renault Clio İç Görünüm

Renault Clio İç Tasarım Boyutları

Renault Clio, yakın rakipleri ile karşılaştırıldığında oldukça geniş bir iç tasarıma sahip. Yüksek koltuk pozisyonu ön tarafta kafa boşluğunu biraz kısaltmakta ve eğer 180 cm’den uzunsanız arkada biraz sıkışabilirsiniz.

Arka koltuklara iki kişi oturduğunda oldukça rahat bir yolculuk söz konusu olacaktır, fakat üçüncü bir kişi gelirse sıkışık bir yolculuk kaçınılmaz. Ayak koyma yerleri için, diğer rakiplere göre daha dar alanlar söz konusu.

İç Tasarım Boyutları
Kafa Boşluğu (Ön/Arka)  88 santimetre / 84.7 santimetre
** Omuz Genişliği (Ön/Arka) 1 metre 37 santimetre / 1 metre 30.7 santimetre

(* Kafa Boşluğu: Boyun ile tavan arası mesafe. ** Omuz Genişliği: Bir kişinin oturduğunda işgal edeceği genişlik)

Yeni Clio Bagaj

Yeni Renault Clio Bagaj

Renault Clio Bagaj Boyutları

Bagaj kapasitesi söz konusu olduğunda, Ford Fiesta, VW Polo ve Toyota Yaris’ten daha hacimli bir bagaja sahip. Fakat Skoda Fabia 30 litre daha fazla bagaj hacmi sunmakta.

Bagaj Hacmi
 Bagaj Hacmi  300 litre
 Bagaj Hacmi Koltuklar İndiğinde 1,146 litre

Renault Clio Dönüş Çemberi ve Yakıt Deposu

Clio’nun dönüş çemberi 10.6 metredir. Bu segmentindeki rakipleri arasında bir avantaj sağlamkta. Otomobilin yakıt deposu, segmentindeki diğer otomobiller gibi 45 litre.

Renault Clio Ağırlığı

Son olarak Renault Clio’nun ağırlık detaylarından bahsedelim. Segmentindeki en hafif otomobillerden bir tanesidir. 1.2 litrelik benzinli versiyounun ağırlığı 1,059 kilogramdır. Renault Clio versiyonları arasında en yüksek olan RenaultSport ve RenaultSport Trophy 1204 kilogramdır.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle