Otonom Otomobilde BMW, Intel ve Mobileye İş Birliği
Oto Haber

Otonom Otomobilde BMW, Intel ve Mobileye İş Birliği

Bilindiği üzere Google,  Tesla ve Facebook gibi dev teknoloji şirketleri sürücüsüz otomobil (otonom otomobil) teknolojisi üzerinde büyük bir çaba sarfetmekte. Hatta bu konuda oldukça fazla yol kat ettiklerini söylemek mümkün. Peki asıl işi otomobil üretmek olan, otomotiv sektörünün dev şirketleri bu teknolojiyi geliştirme konusunda ne durumdalar? Birçok otomotiv devi, otomom otomobil teknolojisi üzerinde çalışmalar yaptığını deklare etmekteler. Fakat görünen o ki, teknoloji anlamında büyük bir desteğe ihtiyaç duymaktalar. Son yaşanan gelişme de bu tezi doğrular nitelikte. Alman devi BMW, ihtiyaç duyduğu teknolojik desteği, Intel ve Mobileye şirketleriyle işbirliği yaparak sağlayacak.

Temmuz ayının başında gelen bu iş birliği haberi, BMW‘nin yakın gelecekte sürücüsüz otomobil alanında büyük atılımlar yapacağını göstermekte. Planlanan geliştirme sürecinin sonunda, tamamen sürücüsüz BMW model otomobiller, 2021 yılında yollarda olacak.

Aslında oldukça gelişmiş “sürüş kontrol sistemleri” (cruise control systems) halihazırda birçok otomobilde kullanılmakta. Bu sistemler, ellerinizi kullanmadan sürüş yapmanızı, otomatik fren yapmanızı, otomatik bir şekilde hızlanma ve yavaşlama gibi özellikleri barındırmakta. Fakat, tamamen sürücüsüz bir çözümü şuan sunamamaktalar.

Tamamen sürücüsüz bir otomobilin geliştirilmesi, büyük bir hesaplama yükü ( onlarca sensörden gelen milyonlarca verinin anlık hesaplanması gerekmekte) ve bilgi birikimi gerektirmekte. Bu da, bu tarz iş birliklerini zorunlu kılmakta. Yakında buna benzer birçok haber duyacağımız aşikar.

BMW, Intel ve Mobileye, yaptıkları açıklamada, yakın gelecekte geliştirdikleri teknolojiyi bir prototip ile sunacaklarını belirttiler.

Gelişmeleri merakla bekliyoruz.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle