Otomobiller Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisi ile Donatılacak
Oto Teknoloji

Otomobiller Arttırılmış Gerçeklik Teknolojisi ile Donatılacak

Otomotiv sektörü, bilimdeki gelişmelerden en çok faydalanan sektörlerin başında gelmektedir. Artırılmış gerçeklik de otomotiv sektöründe yakın zamanda etkin bir şekilde kullanılmaya başlanacak yeni bir teknoloji. Arttırılmış gerçeklik, gerçek dünya ile sanal dünyayı birleştiren bir teknoloji. Bir arttırılmış gerçeklik gözlüğü (bakınız: google glass), bir tablet ya da telefon ya da otomobil ön camı birer arttırılmış gerçeklik ortamıdır. Bu cihazlar ile gördüğümüz gerçek dünya, sanal animasyon, 3D modeller ya da yönerge yazıları ile zenginleştirilebilir. Arttırılmış gerçeklik ile otomobillerimizin camlarını, bir görsel navigasyon ve bilgi ekranına çevirmek mümkün olabilecek.

ar-mag

GPS ve otomobil içerisindeki bir ekran sayesinde bir A noktasından bir B noktasına rahatlıkla gidebiliyoruz. Bahsettiğimiz üzere, artık sadece bu teknolojilere bağımlı kalmak zorunda olmayacağız. Zaten otomobilimizi kullanırken baktığımız ön cam tam anlamıyla otomobile ve çevreye hakim olabileceğimiz bir ortam haline dönüştürülebilir. Görüntülerden obje tespiti konusunda yapılan çalışmalar, gelecekte otomobillerde de kullanılacak. Otomobil üzerinde bulunan bir kamera ile alınan etraf görüntüleri işlenerek, etrafta bulunan yayalar, trafik işaretleri, takip edilen otomobiller hakkında bilgiler ( mesela önümüzdeki araca olan uzaklık, yol çizgilerinden çıkarılan sollamaya yasağı gibi bilgiler) sanal objelerle zenginleştirilerek (mesela yön işaretlerinin gerçek görüntü üzerinde yolu tarif ettiği bir navigasyon sistemi) otomobilin camına yansıtılarak daha etkin ve keyifli bir sürüş imkanı oluşturulabilecek.

bmw-ar-cam

 Arttırılmış gerçeklik teknolojisi hakkında daha fazla fikir vermesi açısından gişe rekortmeni bilim kurgu filmi, Terminatör’den örnek verelim. Filmde, robotlar bir insana ya da herhangi bir objeye baktıklarında o insan ya da obje hakkında bazı bilgileri görebilmekteydi. Arttırılmış gerçeklik bu yeteneği insana kazandıran bir teknoloji. Taktığınız arttırılmış gerçeklik gözlüğü sayesinde herhangi bir şey hakkında ekstra bilgiyi sanal görseller yardımı ile elde edebileceğiz. Gözlüğün gördüğü işlevi, otomobillerin ön camları da görebilir. BMW, halihazırda sürücülere bazı basit bilgileri sunan ön camları otomobillerinde kullanmakta. Yakın zamanda daha gelişmiş ön camları da otomobillerine entegre edecek. Bu yeni camlar arttırılmış gerçeklik teknolojisini tam destekleyecek.

google-glasas

BMW, arttırılmış gerçeklik teknolojisini teknisyenler ve oto tamircileri için de kullanılabilir kılmak için çalışmalar yapmakta. Gözlüğü takan teknisyen, otomobilin herhangi bir bakım prosedürünü sanal yönlendiriciler sayesinde rahatlıkla gerçekleştirebilir. Düşünsenize, motor üzerindeki bir parçayı, nasıl söküleceğini bilmemenize rağmen, yalnızca gözlük ile görebileceğiniz sanal yönlendiriciler sayesinde rahatlıkla sökebilirsiniz.

toyota-ar-2

Toyota, arttırılmış gerçeklik teknolojisini yolcular tarafından kullanılabilir kılacak bir çalışma yapmakta. Yolcular dışarıdaki herhangi bir objenin otomobile olan uzaklığını pencere üzerinde görebilecek. Dışarısı hakkında bilgiler edinirken, etkileşim halinde de olabilirsiniz. Ayrıca eğlence amaçlı da AR teknolojisini kullanabilirsiniz.

Research project Augmented Reality - contact-analogue Head-Up Display (10/2011)

Arttırılmış gerçeklik henüz tam manasıyla uygulanabilir hale gelmemiştir. Ama yakın gelecekte hemen hemen her otomobilde bu teknolojinin uygulamalarını görebileceğiz. Ayrıca hemen hemen herkesin birer arttırılmış gerçeklik gözlüğü olacak.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle