Otomobil Nasıl Park Edilir?
Otomobil Teknikleri

Otomobil Nasıl Park Edilir?

Otomobilinizi nasıl park edeceğinizi bilmeden, sürüş yapmanız mümkün değil. Farklı durumlarda otomobilinizi nasıl park edeceğinizi bilmeniz gerekmekte. Bu yazıda farklı otomobil park teknikleri üzerinde durulacak.

Komik Park

Komik Park

1. Düz Vites İle İleri Park Tekniği

 • Otomobili Park Edilecek Alana Yönlendir: Direksiyon, sağa ya da sola doğru, park edilecek alana manevra yapmamızı sağlayacak şekilde döndürülür. Otomobilin hızı 10 km/saat’ten fazla olmamak koşulu ile park alanına doğru hareket edilir.
 • Ayağınızı Yavaşça Fren Üzerinde Tutunuz: Bu işlem, park alanına olabildiğince doğru bir şekilde en uygun hızda girmenizi sağlar. Özellikle, duvar önünde bir yere park etmeye çalışıyorsanız bu işlem oldukça kullanışlıdır. Otomobil üzerinde tam kontrol sağlamanızı sağlar.
 • Park Alanına Giriniz: Kaldırım kenarlarına ve diğer araçlara çarpmamak için dikkatli olunuz. Derinlik algınızı en yüksek seviyede tutun: Önünüze çıkabilecek nesnelere ne kadar mesafede olduğunuzu kestirmeye çalışın.
 • Frene Basınız: Park alanına girdiğinizde kesin bir şekilde frene basınız ve aracınızı durdurunuz.
 • Direksiyonunuzu Doğru Yöne Çeviriniz: Direksiyonunuzu doğru tarafa çevirdiğiniz sırada ayağınız frende basılı bir şekilde dursun. Eğer düz bir alana park ettiyseniz, direksiyonunuzu lastikler düz duracak şekilde çeviriniz. Eğer yokuş yukarı park ettiyseniz, direksiyonunuzu lastikler kaldırım kenarlarından uzak olacak şekilde çeviriniz. Tam tersi, yokuş aşağı park ettiyseniz, bu sefer lastikler kaldırım kenarlarına yakın olacak şekilde direksiyonunuzu yönlendirin. Böylece, frenin beklenmedik şekilde boşalması durumunda, aracınızın kaymasını engeller. Aracınızı boşta bırakmayınız. Vitesi 1’e ya da geriye alarak aracınızı park etmelisiniz. Aracınızı, vitese aldıktan sonra, park frenini (el freni) çekiniz. Bu iki işlem aracınızın, olabildiğince güvenli bir şekilde park etmesini garanti eder.
Otomatik Vites

Otomatik Vites

2. Otomatik Vites İle İleri Park Tekniği

 • Direksiyonu Yavaşça Park Alanına Doğru Çeviriniz: Tıpkı düz vites ile park tekniğinde olduğu gibi, aracınızı park alanına doğru manevra yaptırabilmek için, direksiyonu sağa ya da sola çeviriniz. Yine hızınızın düşük olmasına dikkat ediniz. Eğer, park alanı tam önünüzde ise park işlemi çok rahat. Doğruca alana girebilirsiniz. Fakat eğer, size dik doğrultuda duran, iki aracın arasına park etmeye çalışıyorsanız iş biraz daha karmaşık olabilir. Böyle bir durumda, park alanına girebilmek için, yay şeklinde uygun bir rota çizmelisiniz. Eğer dönmeye başladığınızda, alana giremeyeceğinizi ve yakınınızdaki araca çarpacağınızı düşünürseniz, frene baskı uygulayarak, direksiyonu alana tam girebilecek şekilde çeviriniz.
 • Hafifçe Frene Basınız: Park alanına girerken, size araç üzerinde tam kontrol imkanı vermesi açısından frene hafifçe basınız.
 • Park Alanına İlerleyiniz: Frene basılı tutarak, park alanına giriniz.
 • Frene Tam Basınız: Park alanına tam girdiğinizde, frene hafifçe basmayı bırakıp, aracı durduracak şekilde frene basınız.
 • Direksiyonu Doğru Yöne Çeviriniz: Ayağınız frene tam basılı durumdayken direksiyonunuzu doğru yöne çevirmeniz gerekmekte. Tıpkı düz vites ile park işlemi esnasında olduğu gibi, eğer düz bir yere park etmeniz durumunda lastikler düz olacak şekilde direksiyonunuzu çeviriniz. Eğer yokuş yukarı park ettiyseniz, direksiyonu, lastikler kaldırım kenarlarından uzak olacak şekilde çeviriniz. Son olarak eğer yokuş aşağı park ettiyseniz, direksiyonu,  lastikler kaldırım kenarlarına yakın olacak şekilde çeviriniz. Bu yönler, iki araç arasına park etmeniz durumunda da, hem düz vites hem de otomatik vites için geçerlidir.
 • Otomobili Park (P) Konumuna Alıp Park Frenini Çekiniz
El Freni

El Freni

3. Düz Vites İle Geriye Doğru Park Tekniği

 • Aracı Geri Vitese Alınız: Arka tarafınızda bulunan park alanına doğru hareket etmeden önce, aracınızı geri vitese almanız gerekmekte.
 • Frene Hafifçe Basınız: Bu işlem, geriye doğru hareketinizde, aracınız üzerinde tam kontrol kurmanıza yardımcı olacaktır.
 • Direksiyonu Park Alanına Doğru Çeviriniz: Geriye doğru park esnasında, direksiyon çevireme işlemleri biraz kafa karıştırıcı olabilmekte. Çünkü, direksiyonu, aracın gitmesini istediğiniz yönün tam tersi yönde çevirmeniz gerekmekte. Aracınızın, sağ tarafa gitmesini istiyorsanız, direksiyonu sola çevirmeniz gerekmekte.
 • Park Alanına Giriniz: Geriye doğru hareket etmeden önce ve hareket esnasında aynanızı sürekli kontrol ediniz. Ya da, sağ elinizi yolcu koltuğunun arkasına koyarak, yüzünüzü arka tarafı görecek şekilde çevirebilirsiniz. İkinci yöntem aracınızı yönlendirme konusunda size daha iyi bir algı olanağı sağlayabilir. Fakat, bu tamamen opsiyonel, hangisinde daha rahat hissediyorsanız o tekniği kullanın. Amaç, geriyi en iyi şekilde görüp, aracınızı park alanına olabildiğince doğru bir şekilde yönlendirmek.
 • Frene Basınız: Aracı, park alanına soktunuz. Zaten frene yavaş yavaş basıyordunuz, bu sefer frene tam basarak aracınızı durdurunuz.
 • Aracı Uygun Vitese Alınız: Aracınızı, park ettiğinizde boşta bırakmamaya özen gösteriniz. Vitesi, 1’e ya da geri vites konumuna getiriniz.
 • Park Frenini Çekiniz: Güvenli parkın olmazsa olmazı; aracınızın park frenini çekmenizdir. Bunu kesinlikle ihmal etmeyiniz.
Park Esnasında Lastik Yönleri.

Park Esnasında Lastik Yönleri.

4. Otomatik Vites İle Geriye Doğru Park Tekniği

 • Aracı Geri Vitese Alınız: Geriye doğru park edeceğiniz park alanına belirli bir uzaklıktasınız ve geriye doğru manevra yapmadan önce aracınızı, (R) geri vitese alınız.
 • Frene Hafifçe Basınız: Manevraya başladığınız andan itibaren, aracı durdurana kadar frene hafifçe basınız. Bu aracınız üzerindeki kontrolünüzü en üst seviyeye taşımanıza yardımcı bir eylemdir.
 • Direksiyonu Park Alanına Doğru Çeviriniz: Geriye doğru parkta, direksiyon yönünün biraz kafa karıştırıcı olduğundan, düz vites ile park tekniğinden bahsederken söz etmiştir. Orda bahsettiğimiz kuralların tamamı, otomatik vites ile park için de geçerli.
 • Park Alanına Giriniz: Park alanına doğru manevra yaparken, geriyi kontrol etmenin elzem olduğunu belirtmiştik ve iki faklı geri kontrol yönteminden bir tanesini tercihinize bırakmıştık. Otomatik vitesli aracınızla geriye park esnasında da aynı teknikleri kullanabilirsiniz. Bu açından bir değişiklik söz konusu değil. Yeni nesil araçlarda, ayna ve geriye bakma tekniğine ilaveten park kameralarının da olduğunu belirtelim. Aracınızın konsolunda yer alan ekrandan aracın arkasında yer alan kameradan gelen görüntüyü izleyebilir, geriye park işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
 • Frene Tam Basınız: Aracınızı, park alanına uygun bir şekilde soktuğunuzda frene tam basarak, aracınızı durdurunuz.
 • Güvenlik Önlemlerini Alınız: Aracınızı durdunuz, güvenli park işleminizi tamamlamak için bir dizi işlem yapmalısınız. Önce, aracınızı, (P) Park konumuna getiriniz, daha sonra park frenini çekiniz.
Paralel Park

Paralel Park

5. Paralel Park Tekniği

Aracı paralel bir şekilde park etmek, belki de en zor park tekniklerinden bir tanesidir.

 • Arkayı Gösteren Aynanızı Kontrol Ediniz: Arkanızda araç olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer araç varsa, geçmesini bekleyin ya da ara yola giriniz.
 • Sinyalinizi Veriniz: Sinyalinizi vermeyi unutmayınız. Sinyal vererek, diğer araçları park edeceğiniz konusunda bilgilendirmiş olacaksınız.
 • Hızınızı Düşürün: Gireceğiniz yere yavaş bir şekilde girmeniz gerekiyor. Hızınız maksimum 5 km/saat olsun. Aracınızın otomatik vites ya da düz vites olması farketmez, ayağınız frene hafifçe basıyor olsun.
 • Aracınızı Yanındaki Araca Parelel Konuma Getiriniz: Park etmeye çalıştığınız boş yerin önünde araç var ise, o araca paralel bir şekilde aracınızı konumlandırınız. Bu araçla aranızda, yaklaşık olarak 30 cm aralık kalsın. Eğer araca çok yakınsanız, park alanına girerken çarpışma olasılığınız artacaktır.
 • Geri Vitese Geçiniz.
 • Geri Geri Gidiniz: Aynanızdan etrafınızı ve park alanını sürekli kontrol ediniz. Daha sonra direksiyonunuzu çeviriniz. Geri geri gitmeye başlayınız.
 • Gaza Hafifçe Basınız: Eğer otomatik vitesli bir aracınız varsa, gaza hafifçe basmanız yeterli olacaktır. Fakat aracınız düz vitesliye, gaza hafif hafif basarken diğer ayağınızla da debriyaja basmalısınız. Böylece hızınızı ayarlamış olacaksınız. Eğer eğimli bir yerde park ediyorsanız, debriyajla birlikte ara ara frene de basmalısınız.
 • Aracınız, Park Alanının Yarısına Girene Kadar Geriye Doğru Gidiniz.
 • Direksiyonunuzu Çeviriniz: Alanın ortasına geldiğinizde, direksiyonu tam ters yöne çevirerek aracınız boş alana tam girene kadar geriye doğru ilerlemeye devam ediniz. Eğer tek hamlede girmeyi başaramazsanız, direksiyonunuzu alanın dışına çıkacak şekilde çevirerek ileri gidiniz, daha sonra küçük manevralarla geriye doğru gelerek aracınızı uygun park konumuna getiriniz.
 • Vitesi Belirleyin: Park yerine, doğru bir şekilde girdiniz. Eğer aracınız otomatik vitesli ise, vitesi (P) Park konumuna, eğer düz vitesli ise, 1. vitese getiriniz.
 • Direksiyonunuzu Doğru Yöne Çeviriniz: Direksiyonu doğru yöne çevirirken, ayağınız frende olsun. Eğer düz bir yere park ettiyseniz, direksiyonu, lastikler düz olacak şekilde çeviriniz. Eğer yokuş yukarı park ettiyseniz, direksiyonu, lastikler kaldırım kenarına uzak olacak şekilde çeviriniz. Yokuş aşağı durumda park etmeniz durumda, yokuş yukarı parkın tam tersi yönde, direksiyon çevrilmelidir. Böylece aracınızın kaymasını engelleyen bir önlem almış olursunuz.
 • Park Frenini Çekiniz.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle