Nissan Mitsubishi Motors Hisselerini Aldı
Oto Haber

Nissan Mitsubishi Motors Hisselerini Aldı

Nissan’dan büyük hamle

Nissan’ın Mitsubishi hisselerinin bir kısmını satın alacağı konusundaki dedikodular 24 saat içerisinde gerçeğe dönüştü. Nissan,  Mitsubishi hisseelerinin %34’lük kısmını tam 2.17 milyar dolar ödeyerek satın aldı.

nissan-logo

Nissan,  Mitsubishi’den 506.6 milyon adet hisseyi, hisse başına 4.3 dolar ödeyerek bünyesine kattı. Böylec,e Mitsubishi Motor Company (MMC) yönetimini ( en büyük hissedar olarak) de ele geçirmiş oldu. Bilindiği üzere Mitsubishi, son dönemde bazı modellerinin yakıt tasarruf testlerinde, yaptığı maniplasyon ile gündeme gelmişti. Bu skandal sonrası MMC hissleri tam olarak %43 değer kaybetmişti. Nissan açısından gerçekten başarılı bir hamle olduğunu söylemek gerekir.

Nissan CEO’su Carlos Ghosn tarafından yapılan açıklamaya göre, anlaşma kazan-kazan (win-win) türünde bir anlaşma. Öyle ki Mitsubishi kaybettiği itibarını toparlayabilecek bir partner bulmuş oldu. Nissan, zaten değeri düşmüş bir devi uygun bir fiyata elde etti. Yine yapılan bir başka açıklamada, Mitsubishi markasının korunacağı ve daha da büyütüleceği belirtildi.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle