Mercedes'ten Kablosuz Şarj
Oto Haber Oto Teknoloji

Mercedes’ten Kablosuz Şarj

Mercedes S Sınıfı Hibrit Otomobiller Kablosuz Şarj Teknolojisini Kullanacak!

Qualcomm Halo ve Mercedes Kablosuz Şarj Teknolojisi

Qualcomm Halo ve Mercedes Kablosuz Şarj Teknolojisi

Mercedes, Qualcomm’un kablosuz şarj teknolojisi Halo’yu hibrit S sınıfı otomobillerinin bataryalarını şarj etmek için kullanacak.

2015 yılında Qualcomm ve Daimler’in ortak iş birliğine gitme kararının ürünleri yakında ortaya çıkacak. Kablosuz şarj opsiyonu ile satışa sunulacak Mercedes S550e 2017 yılında yollarda olacak. Halo teknolojisi sayesinde otomobilin bataryaları, kablosuz bir şekilde, kablolu şarj verimliliğinde doldurulabilecek.

2017 Mercedes S550e sahipleri, otomobillerini şarj etmek için bir kablo yerine garajları ya da otomobillerini park ettikleri yerde bir şarj ünitesine sahip olacaklar. Otomobil uygun bir şekilde bu ünitenin üzerinde park edildiğinde bataryalar kolayca şarj edilebilecek. 3.6kW’lık bu sistem,  8kWh kapasiteli bir bataryayı doldurmak için yeterli seviyede (S550e de yer alan batarya).  Fakat, tamamen elektrikle çalışan otomobiller için oldukça yavaş. İlerleyen dönemde bu teknoloji tüm elektrikli otomobiller için kullanılabilir hale getirilecektir.

Mercedes, Halo sistemine sahip bir S550e’nin fiyatını henüz açıklamadı. Ancak çok yüklü bir faturanın söz konusu olmayacağı beklenmekte.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle