Mercedes Benz Hikayesi
Otomobil Tarihi

Mercedes Benz Hikayesi

Mercedes Benz : Ya En İyisi Ya da Hiç

Mercedes Benz tüm dünyada zenginliğin ve kalitenin sembolü haline gelmiş bir otomobil üreticisidir. Almanya kökenli firmanın tarihi neredeyse otomobil tarihi ile eş değer. Firmanın kökleri 150 yıl öncesine uzanmaktadır. Zaten kurucuları da otomotiv sektörünün babaları sayılmaktadır. Kuruculardan biri olan Karl Benz, aynı zamanda ilk otomobilin mucidi olarak bilinir. Diğer kurucu Gottlieb Daimler, yüksek hızlı petrol türevi yakıtla çalışan motorun mucididir.

Gottlieb Daimler

Gottlieb Daimler

Karl Benz

Karl Benz

Karl Benz tarafından geliştirilen ilk araç

Karl Benz tarafından geliştirilen ilk araç

Mercedes Benz Tarihi İlk Yıllar

Hem Benz hem de Daimler Almanya’da dünyaya gelmiş farklı şeyler yapma arzusu taşıyan iki faklı kişiliktir. Daha gençlik çağlarından itibaren her ikisi de makinelerle ilgilenmeye başlar ve daha önce kimsenin bilmediği yeni arabalar tasarlama çabası gösterirler. 1886 yılında, Karl Benz ilk motorlu üç tekerlekli aracını yapar. Aynı zamanda Daimler de atsız fayton yapar. Birkaç yıl sonra Karl, dört tekerlekli motorlu aracını yapar ve Daimler de,  William Steinway  ile Amerika’da atsız faytonlarının yapımı konusunda bir anlaşma yapar.

Mercedes Benz İlk Logo

Mercedes Benz İlk Logo

Birbirinden bağımsız hareket ettikleri bu dönemde, Daimler DMG ve Karl Benz de  Benz & Cie isimli şirketleri kurarlar. 1900 yılında DMG,  Mercedes isimli bir arabayı tanıtır.  Bu Mercedes Benz firmasının doğuşundaki ilk adımdır. Bundan hemen sonra Almaya’da bir savaş başladı. Böylece otomobiller için yakıtın bulunamaması ve yüksek vergiler otomobil üretimini zorlaştırdı.

Daimler tarafından geliştirilen atsız fayton

Daimler tarafından geliştirilen atsız fayton

Karl Benz bir karar vererek DMG’den yardım almak ister, fakat ilk aşamada bu talep reddedilir. Fakat, koşullar daha da kötüye gider ve DMG, Benz ile anlaşma yapmak zorunda kalır. Kişisel kimliklerinin korunması koşulu ile bir ortaklık anlaşmasına imza atarlar. 1926 yılında, her iki firma birleşerek Daimler-Benz adını alırlar ve bir yıl sonra da ilk Mercedes Benz otomobili tanıtılır.

Mercedes Benz W15

Mercedes Benz W15

Bu birleşim çok büyük bir başarı gösterir ve 1927 yılında Mercedes Benz otomobil üretimi 7000 adete ulaşır. 1930 yılında firmanın en prestijli ve geniş otomobili Mercedes-Benz W15 tanıtıldı. Bu otomobil 1931-1936 yılları arasında üretildi. Bu otomobil sayesinde Mercedes Benz, otomotiv sektörünün lider üreticilerinden bir tanesi haline gelmiştir. Böylece, Mercedes Benz, Daimler Benz AG’den ayrı bir bölüm olarak yapılandırıldı.

Mercedes Benz Tarihi 1930-1960

Mercedes-Benz W15’in başarısının ardından aynı modelin bir de cabriolet versiyonu 1932 yılında piyasaya sürüldü. İki yıl sonra W23 küçük aile otomobili, 2 kapılı cabrio limuzin ve sedan versiyonları ile birlikte piyasadaki yerini aldı. 1936 yılında Mercedes Benz adı Almanya sınırlarını aştı ve firma global bir yapı kazanmaya başladı. Aynı yıl W136’nın tanıtımı yapıldı.

Mercedes Benz W23

Mercedes Benz W23

İlkleri hayata geçiren iki deha tarafından hayata geçirilen firma, yine ilkleri yaratmaya devam etti. Mercedes Benz  260 D Model ilk dizel yolcu aracı olma özelliği taşımaktadır. 1930’lu yılların sonuna doğru, aralarında W136 Spohn Roadster ve  W138 limuzinin de yer aldığı birçok yeni ve başarılı model piyasaya sürüldü. 1940’lı yıllara gelindiğinde savaş nedeniyle (İkinci Dünya Savaşı) firma üretimini durdurdu. 1946 yılında yeniden savaşın da bitmiş olması sayesinde, 170 V modeli piyasaya sürülerek otomobil serüvenine devam edildi.

Mercedes Benz w138

Mercedes Benz w138

1950’li yıllarda Mercedes Benz, Almanya’nın en çok satan otomobil markası haline geldi. En iyi görünüşe sahip otomobillerinden olan 190 ve 300 SL bu dönemde piyasaya sürüldü. 190, bir dizel kompakt roadster modeldi ve 1959 yılında birçok yeni rekoru kırdı. 300 SL o dönemdeki  yeni yakıt enjeksiyon sisteminin ilk kullanıldığı otomobildi.

Mercedes Benz 300 SL

Mercedes Benz 300 SL

Mercedes Benz Tarihi 1960-1980

Mercedes Benz, 1960’lı yıllara çok hızlı bir giriş yaptı: W110 modeli tanıtıldı. W110 lüks segmentte yer alan ve iki farklı opsiyonu; 4 kapılı sedan ve station wagon bulunan bir otomobildi. 1962 yılında firma, büyük tasarım değişikliklerine gittiği bir çok yeni modeli tanıttı. 1960’lı yıllar kaslı araçların dönemi olarak bilinir.

Mercedes Benz W110

Mercedes Benz W110

1967 yılında, Mercedes-AMG kuruldu. Mercedes Benz’in yüksek performans birimi olarak yorumlanabilir. Mercedes-AMG’nin tanıttığı ilk otomobil, ‘Red Sow’ olarak bilinen   300SEL 6.3 V8 Saloon’dur.

Red Sow

Red Sow

1970’lere gelindiğinde SL ve SLC 107 serisi otomobiller tanıtıldı. Bu otomobiller oldukça karizmatiktiler ve 2 kapılı coupe ve convertible opsiyonları da mevcuttu. 70’li yılların sonuna doğru G-Class ve S-Class otomobiller tanıtıldı. Bu iki seri de hala üretilmektedir.

Mercedes Benz Tarihi 1980-2000+

1980’li yıllar boyunca, dünyadaki bütün otomobil üreticileri CO2 (Karbondioksit) emisyonu ve otomobillerin yarattığı kirlilik konusunda çalışmalar yapmaya başladı. 1981 yılında Mercedes Benz, yeni çevre yasalarına uyumlu hale gelen ilk firmaydı. Bunu da yeni geliştirdiği, otomobil tarafından yaratılan kirliliği azaltan, kapalı-döngülü, üç yollu katalitik konvektör sayesinde başardı.

Mercedes Benz yeniliklerine devam etti. Geliştirdiği yağ ve hava filtreleri sayesinde başarılarına yenilerini ekledi. 1987 yılında  100 D 631 serisi tanıtıldı. Bundan bir yıl sonra da W201 Serie 2 görücüye çıktı.

Mercedes Benz W201

Mercedes Benz W201

1990’lı yıllar Mercedes Benz için vitesin arttığı yıllar oldu. G Sınıfı Wagon’lar, SUV modeller, E Sınıfı, C Sınıfı ve S Sınıfı birçok model bu dönemde piyasaya sürüldü. 2000’lere gelindiğinde firma, mekanik süper şarj teknolojisi açısından yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edildi. Yine bu dönemde birçok ezber bozan tasarım ve teknolojileri geliştirdi. Karbondioksit emisyonunu azaltan BlueTec teknolojisi bunlardan biridir (2005).

Bluetec teknolojine sahip modeller

Bluetec teknolojine sahip modeller

Günümüzde Mercedes Benz

Günümüzde firma, kamyon, otobüs de dahil olmak üzere otomotiv sektörünün hemen hemen her yerinde faaliyetlerine devam etmektedir. Mercedes Benz AMG yüksek performans birimi ile birlikte yüksek performanslı lüks otomobillere her geçen yeni bir tanesi eklenmekte. Motor sporlarında da başarılarla dolu bir serüveni bulunan firma, özellikle Formula 1’de birçok başarı kazanmıştır.

Mercedes Amg GT

Mercedes Amg GT

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle