İkinci El Araba Aldığınızda Yapmanız Gerekenler
Otomobil İpuçları

İkinci El Araba Aldığınızda Yapmanız Gerekenler

İkinci el araba almaya karar verdiniz. Almadan önce çeşitli kontrollerden (kaza ve hasar kontrolü, motor ve yürüyen aksam kontrolleri vs.) geçirdiniz ve ödemeyi yapıp aracınızla eve gitmek üzeresiniz. Fakat bu esnada yeni otomobilinizi bazı kontrollerden geçirmelisiniz.

Otomobilinizin yağını kontrol ediniz

Bu işlem için bir adet yağ ölçme çubuğu yeterli olacaktır. Kontrol için çubuğu yağ haznesine soktunuz ve çıkardınız. Çubuk üzerindeki yağın rengi size bazı ipuçları vermekte:

Altın Sarısı: Eğer yağın rengi altın sarısı ise, yağın yeni olduğu söylenebilir ve değiştirmenize gerek yoktur. Fakat, aşınmalara karşı daha fazla koruma sağlayan sentetik yağ kullanmayı tercih ederseniz mevcut yağı değiştirebilirsiniz. Bu tamamen sizin seçiminiz.

Kirli Siyah: Bu renkte bir yağ ile karşılaşırsanız, yağın kirli ve tortulu olduğu sonucunu çıkarmalısınız. Bu tarzda bir yağ motorda sürtünmeye neden olarak aşınmaları arttırır ve motorunuzu yorar. Bu yağı acilen değiştirmeniz gerekmektedir.

Sütlü Kahverengi: Bu renk, yağa suyun karıştığı anlamına gelir. Muhtemelen hatalı ya da yanlış takılmış yağ filtresi yüzünden böyle bir durum ortaya çıkmıştır. Böyle bir durumda yalnızca yağı değiştirmek yeterli olmayacaktır. Ayrıca yağ filtresini de değiştirmelisiniz. Ancak bu şekilde motorunuzu paslanmaya karşı koruyabilirsiniz.

Aküyü değiştiriniz

İkinci el otomobillerde yüksek olasılıkla eski ya da küçük bir akü sizi bekliyor olacaktır. Dolayısıyla aküyü değiştirmeniz tavsiye edilir.

Uyarılar: Eski bir aküde, elektrolitlerdeki kimyasal etkileşimler yeni bir bataryadakine göre daha az verimlidir. Dolayısıyla, akünün kapasitesi düşüktür. Bu da motorun çalışmasını zorlaştıracak bir etki yapacaktır. Küçük bir akü söz konusu ise, özellikle kış aylarında, düşük amper çıkışı sebebiyle otomobilinizi çalıştırmanız zorlaşacaktır.

Fren Sıvısını Değiştiriniz

Otomobilinizi sıfır alsanız da ikinci el alsanız da fren sıvısının değiştirilmesi gerekmektedir. Fakat çoğu zaman bu işlem ihmal edilir ya da doğru bir şekilde yapılmaz. Kuvvetle muhtemel, otomobili aldığınız kişi de bu konuda yeterli hassasiyeti göstermemiş olacaktır. Dolayısıyla, aldığınız otomobilin fren sıvısını (akışkanını) değiştirmeniz doğru olacaktır.

Değiştirilmeyen fren sıvısı, frenaj yeteneğinin düşmesine ve dolayısıyla kazalara neden olmaktadır.

Lastikleri Kontrol Ediniz

Otomobili aldınız, motor ve diğer her şey mükemmel. Fakat lastikler konusunda özel bir ilgi göstermeniz yararınıza olacaktır. Lastikleri göz ile kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, bir eldiven giyerek, çok sivri olmayan lastiğe ekstra zarar vermeyecek bir çubuk yardımı ile lastiklerin aşınmış noktalarını kontrol edebilirsiniz. Eğer lastikler gerçekten kötü durumda ise değiştirmeniz yararınıza olacaktır.

Burada kontrol sırasında yapmanızda yarar olacak bir ipucu verelim: Lastikler yağ ve çeşitli kimyasal bileşenlerden yapılmaktadır. Bu tarz kimyasallar, uzun süre güneş ışınlarına maruz kaldıklarında (UV ışınları) bozulabilmekte ya da buharlaşabilmektedir. Bu durumda lastik üzerinde yarıklar oluşabilmektedir. Bu yarıklardan bazıları, bir bozuk paranın sığabileceği kadar büyük olabilmektedir. Ancak bazıları, lastik üzerinin tozlu olması sebebiyle görülemeyebilir. Dolayısıyla, lastikleri kontrol etmeden önce yıkamanızda fayda var.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle