Faraday Future FF 91 | Otogaraj.Net | Otomobil Blog
Oto Haber

Faraday Future FF 91

Dünyanın En Hızlı Elektrikli Otomobili Faraday Future FF 91!

Elektrikli otomobillerin çağı başladı ve her geçen gün yeni bir modelin tanıtımı yapılmakta. Elektrikli otomobiller konusunda uzmanlaşan Faraday Future şirketi (start-up), 2017 Tüketici Elektroniği Fuarı öncesinde seri üretime girecek ilk elektrikli otomobiline ait ön bilgileri paylaştı.

Faraday Future FF 91

Faraday Future FF 91

Faraday Future FF 91 adı verilen otomobil, saatte 0 km hızdan 100 km hıza yalnızca 2.39 saniyede çıkabilecek (firmanın iddiası bu yönde). Bu performansı ile FF 91, seri üretime girmiş en hızlı elektrikli otomobil olma ünvanına da sahip olacak. 2018 yılında satışa sunulması beklenen otomobil için, ön siparişler alınmaya başlandı. (Fakat şuan için firmanın sitesinde yalnızca Amerika, Kanada ve Çin’den hesap oluşturmaya izin veriliyor)

Faraday Future FF 91:

  • Otomobilin maksimum motor gücü tam olarak 783kW. (Bu değer 1050 beygirlik bir güce denk)
  • LG Chem tarafından sağlanan 130kWh akü sistemine sahip.
  • Tam şarj ile 700 km’lik bir menzile sahip.
  • Otomobilin bataryası yarım şarjdan tam şarja yaklaşık 4.5 saatte çıkarılabilmektedir. 240 voltluk evde şarj etme imkanı sunan sistem, otomobilin fiyatına dahil olacak.
  • 0-100 km/saat hız performansı 2.39 saniye. Bu performansı ile Tesla’nın en hızlı modeli Model S’ten daha hızlı bir otomobil.
Faraday Future FF 91

Faraday Future FF 91

Tasarım

Faraday Future FF 91, yüksek binicili, uzun gövdeli sedan bir otomobil ve modüler monokoplastik platform üzerinde yer almaktadır. Dublajlı Değişken Platform Mimarisi (Variable Platform Architecture VPA) sayesinde farklı motor ve batarya konfigürasyonları oluşturulabilmekte. Bütün Faraday Future FF 91 versiyonları 4 çeker ve arka teker yönlendirme özelliğine sahip.

Geniş dingil aralığı sayesinde otomobilin içinde çok geniş bir alan, müşterileri bekliyor. Arka koltukların yaslanma miktarı da, şuan üretilen ve satışta bütün otomobil modellerinden daha fazla olacak.

Dış iletişim aydınlatması, sürücüleri yaklaşırken daha parlak ışık ile karşılar ve faklı desende ışıklandırma ile yoldaki diğer kişileri, otonom modda olduğu konusunda bilgilendirir.

Faraday Future FF 91

Faraday Future FF 91

Otonom Sürüş

Faraday Future FF 91 otonom sürüş (kendi kendine sürüş) modlarına sahip. Bu modlar arasında sürücüsüz vale moduda bulunmakta. Böylece sürücü otomobili terk ettiğinde, otomobil kendi kendine kendini park edebilmektedir.

Otomobilin özellikleri yalnızca otonom sürüşle sınırlı değil. Oldukça karmaşık, yüksek teknoloji barındıran özellikler otomobile sahip olacak müşterilerin hizmetine sunulacak. Faraday Future FF 91, anahtarsız kullanılabilecek. Otomobile giriş çıkışlar yüz tanıma sistemi ile kontrol edilebilecek. B sütunundaki bir kamera ile sürücüler ve yolcular yüz tanıma sisteminden geçerek otomobile binebilecekler. Elektrikli kapılar üzerinde yer alan sensörler kapıların bir şeye çarpmadan açılmasını sağlamakta. 

Otomobilin içerisindeki kameralar sayesinde, içerideki kişilere göre otomobilin iç ayarlarının güncellenmesini sağlanabilmektedir. Faraday Future FF 91, ayrıca kişilerin yüz ifadelerini yine iç kameralar ile alınan görüntülerden analiz ederek, müzik, sıcaklık ve koku değişimi ve hatta masaj gibi güzelliklerle yolculuk kalitesini en üst düzeye çekebilmektedir.

Faraday Future FF 91

Faraday Future FF 91

Otomobilin antenleri ile veri alış verişi ve veri işleme özellikleri sayesinde kullanıcıların ‘FFID’ hesabı ile otomobil ile etkileşime girmesi kolaylaşacak. Rota bilgileri, medya ve diğer bilgiler otomobile uzaktan gönderilebilecek. Otomobil, koltuk yüksekliği ve pozisyonu, müzik ve filmleri, klima ayarları gibi bir çok bilgiyi hatırlama yeteneğine da sahip olacak. Böylece yalnızca otomobile binip gitmek kalacak. Faraday Future FF 91 bir çok aktif güvenlik sistemine de sahip: 10 adet HD kamera, uzun ve kısa mesafeli radarlar ve gelişmiş sensörler bunlardan bazıları.

Faraday Future FF 91

Faraday Future FF 91

Faraday Future FF 91 son teknolojinin tüm özelliklerinin yansıdığı bir otomobil. Seri üretime girecek modelin, bu özelliklerin ne kadarını içereceği, hepsini içerecekse piyasaya sürüş tarihinin uzayıp uzamayacağı merak konusu. Bekleyip göreceğiz.

Faraday Future FF 91 Video:

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle