Euro NCAP Otomobil Güvenlik Testi Sonuçları | Otogaraj.Net | Otomobil Blog
Oto Haber

Euro NCAP Otomobil Güvenlik Testi Sonuçları

Otomobillerin güvenlik seviyelerini derecelendirmek için bir dizi testlerin yapılması gerekmekterdir. Euro NCAP testleri bu alanda kabul görmüş testlerdir ve her sene otomobiller bu testten başarı ile çıkmak için mücadele verir.

2017 yılındaki NCAP güvenlik testleri sonrasında en güvenli otomobiller belirlendi. Skoda’nın yeni SUV modeli Skoda Kodiaq ve en yeni Mini Countryman en güveli otomobiller olurken Suzuki Swift en kötü sonuçları alan otomobil oldu.

Euro NCAP‘ten yapılan açıklama göre Skoda Kodiaq sahip olduğu “Automatic Emergency Braking” Acil Durum Fren Sistemi sayesinde testlerden en yüksek puanı aldı (5 yıldız). Bu sistem sayesinde yayalar ve diğer araçlar tespit edilip otomatik bir şekilde frenleme gerçekleştirilebilmektedir.

Testlerden 5 yıldız alan bir diğer otomobil de Mini Countryman oldu.  Countryman tıpkı, Kodiaq gibi Acil Durum Fren sistemine sahip. Sadece diğer araçları tespit edip frenleme yapan bu sistem, standart donanımlardan bir tanesi. Dilerseniz yayaları tespit edip otomatik frenaj yapan bir başka sistemi de opsiyonel donanımlar kapsamında alabilirsiniz.

Nissan Micra da tıpkı Mini Countryman gibi diğer araçları tespit edebilen sisteme standart donanım olarak sahip. Fakat test sonucunda, bu sistemin Countyman’dakine oranla daha başarısız olduğu belirlenmiştir. Yine de Micra aldığı 4 yıldız ile güvenli bir otomobil olduğunu ispatlamıştır. Ayrıca, yaya tespiti ve çizgi izleme yetenekleri bulunan güvenlik paketine sahip Micra, Euro NCAP testlerinden 5 yıldız almıştır.

Testlerin başarısız modellerinden olan Suzuki Swift 3 yıldız almıştır. Diğer araçları tespit edebilen Acil Durum Fren Sistemi, Swift’in opsiyonel donanımları arasında yer almaktadır. Yaya tespiti yapan sistem, Suzuki Swift’te hem standart hem de opsiyonel donanım paketinde yer almamaktadır.

Euro NCAP sekreteri Michiel van Ratingen, yaya tespiti yapabilen Acil Durum Fren sistemlerinin geçen yıldan itibaren testlerde değerlendirmeye tabi tutulduğunu, aradan geçen bir yıllık süre zarfında bu sistemlerin çok hızlı geliştiğini belirtti. Ayrıca, önümüzdeki yıl, bisikletçileri de tespit edebilen sistemlerin testlere tabii olacağının haberini verdi.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle