Enerji Üreten Otoyollar
Oto Teknoloji

Enerji Üreten Otoyollar

Güneş Panellerinden Yapılmış Yol

Güneş Panellerinden Yapılmış Yol

Amerika Birleşik Devletleri eyaletlerinden olan Missouri’de geleceğe dair çok önemli bir teknolojinin pilot uygulaması gerçekleştirilecek.

Missouri Ulaşım Departmanı’ndan yapılan açıklamaya göre, Route 66 olarak bilinen otoyolda solar enerji üretebilen yeni bir yol teknolojisinin pilot uygulamasının yapılacağı belirtildi.

Yol yapımı için kullanılan asfalt ve beton yerine, altıgen şeklindeki  güneş panellerinden oluşan yol teknolojisi bu pilot programda kullanılacak. Paneller sayesinde üretilen elektrik enerjisi de mevcut elektrik dağıtım şebekesinde kullanılacak. Bu panellerin çok ilginç bir özelliği de LED ışıklara sahip olmaları. Böylece yol üzerindeki, çizgiler, ikazlar ve uyarılar bu LED’ler sayesinde sürücü, yaya ve yolculara gösterilebilecek.

Güneş Üreten Yol Üzerindeki Paneller

Güneş Üreten Yol Üzerindeki Paneller

Bu tarz bir yolun en en önemli özelliklerinden bir tanesi de: solar panellerin aslında bir ısıtma sistemini de iç yapılarından barındıryor oluşu. Böylece, kışın yolları donma ve kapanmaya karşı koruma konusunda daha etkili bir yöntem geliştirilmiş olacak. Klasik yöntemde  (tuz ve kimyasallar) yolları, kar ve dondan korumak hem vakit hem de maddi kayıp anlamına gelmekteydi. Yolların solar panellerle kaplanması bu dezavantajı ortadan kaldıracağa benziyor.

İlk solar panel,  Route 66 otoyolunun, tarihi girişine bu yılın sonunda kurulacak. Ulaşım Depertmanı kısa vadede bu uygulamayı yaygınlaştırmayı hedeflemekte.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle