Dünyadaki İlk Trafik Kazası Nerede ve Ne Zaman Oldu?
Otomobil Tarihi

Dünyadaki İlk Trafik Kazası Nerede ve Ne Zaman Oldu?

İlk trafik kazası nerede ve ne zaman oldu?  sorusunun cevabı, esasında arabayı nasıl tanımladığınıza bağlı (şuan kabul görmüş arabalardan çok farklı arabalar 1800 yıllarda yollardaydı). 1869  yılında, İrlandalı bilim insanı Mary Ward, kuzenleri tarafından yapılmış, buhar gücü ile çalışan bir araba ile kaza yaptı. Ward, bu kazada, virajı alırken arabanının koltuğundan yola uçtu ve kullandığı araba üzerinden geçti. Bu esnada boynu kırıldı ve hayatını kaybetti. İlk arabayı, buhar gücü ile çalışan bir araba olarak kabul edersek tarihteki trafik ilk kaza hatta ilk ölümle sonuçlanan trafik kazası Marry Ward’ın kazasıdır.

Kaza yapmış eski bir otomobil. (Yazının içeriği ile alakası yoktur. Temsili)

Kaza yapmış eski bir otomobil. (Yazının içeriği ile alakası yoktur. Temsili)

Günümüzdeki şekliyle bir araba genellikle petrol türevi yakıtlardan güç alarak hareket edebilen bir araçtır. Bu anlamda, günümüz arabalarının ilk örneklerinden olan bir araç ile ilk trafik kazasını mühendis James Lambert gerçekleştirdi. Lambert, kendi icadı olan arabalardan bir tanesi ile Ohio’da 1891 yılında, yolda seyir halindeyken ( araçta bir de yolcu bulunmaktaydı.) yerde aniden beliren ağaç dalı sebebiyle ani bir manevra yaparak yoldan çıktı ve çit direğine çarparak durabildi. Kazadan, kendisi ve yolcusu hafif sıyrıklarla kurtuldu.

Kaza yapmış eski bir otomobil. (Yazının içeriği ile alakası yoktur. Temsili)

Kaza yapmış eski bir otomobil, sürücü ve yolcular. (Yazının içeriği ile alakası yoktur. Temsili)

İlk ölümcül yaya kazası Londra’da 1896 yılında meydana geldi. Bridget Driscoll, kaldırımdan yola doğru adım attığı sırada, Arthur Edsall kotrolündeki Angola-Fransız model bir benzinli araba ile, Driscoll’e çarptı. Saatte 4 mil hızla hareket eden aracın çarpması sonucu, Driscoll hayatını kaybetti. Edsall tutuklandı, fakat yaşanan olayın bir kaza olarak nitelendirilmesi sebebiyle yargılanmadı. Driscoll’un vucudunu analiz eden adli görevli, böyle bir olayın bir daha olmayacağını söyledi.  Fakat aynı yıl, New York’ta bir bisiklet sürücüsü, kendisine çarpan otomobil tarafından öldürüldü.

kaza-2

Sürücünün öldüğü ilk kaza 1898 yılında gerçekleşti. İngiliz Henry Lindfield ve oğlu, Brighton’dan Londra’ya yolculuk ediyordu. Yolculuğun sonuna doğru Lindfield, aracın kontrolünü kaybetti ve araç bir tepeden aşağıya doğru kontolsüz bir şekilde ilerlemeye başladı. Bir çite çarptı ve hemen sonra bir ağaca çarparak durabildi. Fakat, araç çite çaptığında Lindfield, koltuktan uçtu ve bacağı ağaç ile otomobil arasında sıkıştı. Neyseki oğluna birşey olmamıştı ve babası için yardım getirebilmişti. Lindfield’ın bacağının dizden aşağısı çok kötü bir şekilde yaralanmıştı. Yardım için gelen doktorlar bacağın kesilmesine karar verdi ve bu işlemi gerçekleştirerek Lindifeld’ı kurtardılar. Operasyon sonrası Lindfield, kendine gelemdi (şuursuz kaldı) ve ertesi gün hayatını kaybetti.

kaza-3

Aslında arabayı, petrol türevi yakıtlarla çalışan bir araç olarak nitelendirdiğimiz durumda, Lindfield trafik kazasında ölen ilk kişidir.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle