Dikiz Aynaları Nasıl Ayarlanır?
Otomobil Teknikleri

Dikiz Aynaları Nasıl Ayarlanır?

Otomobil ile güvenli bir sürüş için dikiz aynalarının özellikle kör noktaları görecek şekilde ayarlanmış olması gerekmektedir. Peki otomobilinizin dikiz aynalarını en iyi şekilde nasıl ayarlayabileceğinizi biliyor musunuz? Bu yazıda bu işlemi kolayca gerçekleştirmenize yardımcı olacak bilgilere değineceğiz.

Öncelikle küçük bir test ile dikiz aynalarının ayarlarını kontrol edelim; otomobilinizin yan dikiz aynalarına bakınız. Eğer otomobilinizin yan taraflarını görüyorsanız, bu aynaların kapasitesini yeterince iyi kullanmadığınız anlamına gelir. Çoğu insanın yaptığı bir yanlış da şudur; iç dikiz aynası ile yan dikiz aynalarının görüş alanlarını çakıştırmak. Yani, yan dikiz aynalarını, iç dikiz aynası ile görebileceğiniz noktaları görecek şekilde ayarlamak. Bu tamamen gereksizdir. Zaten iç dikiz aynası otomobilinizin arkasını yeterince görebilmenizi sağlayacaktır. Yan dikiz aynaları arka taraftan çok otomobilinizin yan taraflarını kontrol etmeniz için kullanılmalıdır.

yan_ayna_ayarlama

Sol ve Sağ Dikiz Aynası Ayarlama Yöntemleri (Kaynak: WikiHow)

Sol Dikiz Aynasının Ayarlanması

Sol dikiz aynasını ayarlamak için, kafanız sol cama değene kadar sola yaslanın. Sol dikiz aynanızdan otomobilinizin arka çamurluğunu (ya da otomobilinizin arka kısmını) görene kadar sol aynanızı ayarlayınız. Böyle bir ayarla, muhtemelen daha önce göremediğiniz yerleri de görebiliyor olacaksınız.

Sağ Dikiz Aynasının Ayarlanması

Sağ dikiz aynasını ayarlamak için, sürücü koltuğundan sağa doğru vücudunuzun normal duruşunu çok bozmadan eğilin. Aracınızın orta kısmına gelene (iki koltuk arası referans olabilir) kadar eğilmeniz yeterli. Yine, aracınızın arka tamponunu görecek şekilde sağ dikiz aynanızı ayarlayınız.

İç Dikiz Aynasının Ayarlanması

İç dikiz aynanızı, arka camın orta kısmına referans alarak ayarlayınız.

Aracınızı hareket halindeyken yaptığınız ayarların sağlıklı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Seyir halindeyken bir araba sizi sollamaya kalkıştığında, otomobilinize yaklaşırken önce iç dikiz aynanızda görülecektir, sola doğru manevra yaptığında bu hareketi yine iç dikiz aynası ile gözlemleyebilirsiniz. Araç yan yola geçtiğinde ise, aynı zamanda da sol dikiz aynanıza da geçmiş olmalıdır. Böylece hiçbir aynanın görüş alanı örtüşmemiş, oldukça geniş bir görüş alanı elde etmiş olacaksınız. Ayrıca kör noktalar da ortadan kalmış olacak.

Kazasız, sorunsuz ve iyi sürüşler…

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle