Crossover Nedir?
Otomobil Sözlüğü

Crossover Nedir?

Otomotiv sektöründe sıklıkla duyduğunuz crossover ne anlama gelmektedir?

Audi Q7 crossover

Audi Q7 crossover

Crossover ya da crossover utility car (CUV), otomobil platformu üzerinde yer alan, SUV (sport utility vehicle) özelliklerinin yanı sıra bir station wagon ya da bir hatchback gibi sınıfların da özelliklerini de bünyesinde barındıran bir araba çeşididir.

Orjinal SUV ve hafif kamyon ya da kamyonetlerde kullanılan çerçeve üzerine gövde platformu yerine çerçeve ile gövdenin birleşik olduğu tek vucut platformlar CUV tipi araçlarda kullanılmaktadır. Aslında CUV tipi araçları, SUV ile otomobilin bir bileşimi şeklinde tanımlayabiliriz. Uzun iç kısım, yüksek H noktası koltuklar, yüksek ağırlık merkezi, oldukça yüksek yer ile mesafe ve 4 çeker sürüş gibi özellikler SUV tipi bir araçtan devşirilmiş özelliklerdendir. Bağımsız arka süspansiyon, otomobil gibi yer tutuş kabiliyeti ve yakıt tasarrufu gibi gibi özellikler de bir otomobilden alınan bazı özelliklerdir. Yine bir statition wagon ya da bir hatchback tipi araçtan alınan özellikler de crossover tipi bir araçta yer almaktadır: geniş bagaj, arkada yer alan bagaj kapısı, yatırılabilir arka koltuklar vb.

Çoğu zaman bir crossover araç ile bir SUV karışıtırılmaktadır. Bu kafa karışıklılığını bir nebze azatabilmek için crossover sınıfına dahil olan araçlar aşağıda örneklenmiştir. Listede yer alan araçlar, çeşitli özelliklerine göre sınıflandırılmıştır.

Mini crossover : Chevrolet Trax/Opel Mokka/Buick Encore, Citroën C4 Cactus, Mitsubishi Outlander Sport, Fiat Palio Adventure, Ford EcoSport, Honda HR-V, Hyundai ix25, Mini Countryman, Nissan Juke, Peugeot 2008, Renault Captur

Compact crossover: BMW X1, Dacia Duster, Ford Kuga, Jeep Compass, Mahindra XUV500, Nissan X-Trail, Peugeot 3008 (all-wheel-drive Hybrid4 capability), SsangYong Korando

Mid-sized crossover: Acura ZDX, Chevy Equinox/GMC Terrain, Mercedes-Benz M-Class, Ford Edge, Volkswagen Touareg

Full-sized crossover: Audi Q7, Buick Enclave, Ford Flex, Ford Explorer, Lincoln MKT, Mazda CX-9

Suv ile crossover arasındaki farkları öğrenmek isteyenler için: Suv ile crossover arasındaki farklar

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle