BMW'den Hologram Arayüz | Otogaraj.Net | Otomobil Blog
Oto Haber Oto Teknoloji

BMW’den Hologram Arayüz

Otomobil içi teknolojilerde BMW lider konumda.

BMW, otomobillerinde, sürücülerin işlerini kolaylaştıracak yeni teknolojiler konusunda büyük yatırımlar yapmaya devam ediyor. BMW 7 serisi otomobillerde kullanılan, parmak hareketleriyle otomobile bazı komutlar verebilmenizi sağlayan “Gesture Control System (İşaret Dili Kontrol Sistemi)” 2016 yılında tanıtılmıştı. 2016 yılındaki bir başka etkinlikte (2016 Tüketici Elektroniği Fuarı – 2016 Consumer Electronics Show) daha gelişmiş bir teknoloji, “AirTouch” lanse edildi. AirTouch akıllı telefonunuz ile otomobilinizi birleştiren bir teknoloji. Telefonunuzun tüm fonksiyonelliğine otomobil konsolundaki ekran ile erişebilmenizi sağlamaktadır. Üstelik, bu etkileşimi ekrana dokunarak ya da farklı butonlara ve yüzeylere basarak yapmak zorunda da değilsiniz. Sistem, gelişmiş sensörleri sayesinde el hareketlerinizi algılayıp, yorumlayabilmektedir.  Böylece basit el hareketleri ile, kolay ve hızlı bir otomobil telefon etkileşimi sağlanmaktadır.

BMW HoloActive Touch

BMW HoloActive Touch

2017 Ocak ayında yapılacak Tüketici Elektroniği Fuarı öncesinde BMW, yeni bir teknolojinin ön tanıtımını gerçekleştirdi. “HoloActive Touch” adı verilen teknoloji, AirTouch teknolojisini hologram teknolojisi ile birleştirmektedir. Böylece konsolun hemen üzerinde, sanal menüleri gösteren hologram ekran olacak. Bu sanal menüler sayesinde daha akıllı ve hızlı bir kontrol ortamı söz konusu olmaktadır.

HoloActive Touch teknolojisi, sürücünün el hareketleri ile, hologram ekran ile etkileşim kurmasına olanak vermektedir. Sistemin bir parçası olan kamera sayesinde el hareketleri ve parmakların güncel konumları tespit edilebilmektedir. Parmağınızı, sanal menü üzerindeki bir seçeneğin üzerine getirdiğinizde, o seçeneğin kontrol ettiği işlem devreye girmektedir. BMW, sürücünün, dokunma duyusuna hitap eden bir tepki ile, işlemin yapıldığına dair bilgilendirileceğini de belirtti.

BMW, HoloActive Touch teknolojisini, 2017 Tüketici Elektroniği Fuarı’nın açılış gününde (5 Ocak 2017) yeni konsepti i Inside Future ile tanıtacak.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle