BMW'nin Hikayesi
Otomobil Tarihi

BMW’nin Hikayesi

Bavyera’dan Tüm Dünyaya Otomobil Dağıtan Dev BMW

BMW ya da uzun yazılışıyla Bayerische Motoren Werke, Almanya kökenli dev bir otomotiv şirketidir. Firma, 1916 yılında Almanya’nın Bavyera Eyaleti içerisinde yer alan Münih kentinde Franz Josef Popp tarafından kurulmuştur. 2012’deki istatistiklere göre BMW‘nin 105,876 çalışanı bulunmakta (Muhtemelen sayı artmıştır.). Rakipleri Mercedes ve Audi ile birlikte dünyanın en güvenilir ve arzulanan otomobillerini üretmektedir.

BMW Profili

BMW halihazırda otomobil ve motorsiklet üretmektedir. Motorsiklet üretimini ve satışını BMW Motorrad markası üzerinden gerçekleştirmektedir.  BMW ayrıca, çok lüks ve ağır otomobiller üreten Rolls-Royce firmasının da ebeveynidir. “German Big 3” (Almanya’nın 3 Büyüğü) olarak bilinen 3 devden biridir. (Diğer ikisi: Mercedes ve Audi)

BMW Tarihi

Camillo Castiglioni

Camillo Castiglioni

Franz Josef Popp

Franz Josef Popp

Karl Rapp

Karl Rapp

BMW, Franz Josef Popp, Karl Rapp ve Camillo Castiglioni tarafından kurulmuştur. Başlangıçta, firmanın adı Rapp Motorenwerke’ydi ve uçak motorları üretimi yapmaktaydı. 1918 yılında, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, firmanın uçak motoru üreten birimi, üretimi durdurmaya zorlandı (Muhtemelen yapılan anlaşmalar nedeniyle). Böylece firma başka bir alana, motorsiklet üretimine yönlendi ve 1923 yılında uçak motoru üretimi, motorsiklet üretmi ile yer değiştirdi.
BMW tarafından üretilen ilk motorsiklet

BMW tarafından üretilen ilk motorsiklet

Daha sonra firma, motorsiklet üretimini büyüterek ticari ölçeğe taşıdı. 1930 yılına gelindiğinde, anlaşmanın azledilmesi sebebiyle BMW’ye uçak motoru üretimi için yeşil ışık yakıldı. 1959 yılında BMW, ciddi bir eknomik krize girdi. Fakat fimayı tasviye etmek yerine çok radikal bir karar alarak otomotiv üretim sektörüne yöneldiler.

BMW’nin uçak motoru üreten bir firma olarak doğduğunu biliyoruz. Aşağıdaki fotoğrafta firma tarafından üretilen ve BMW IIIa adı verilen ilk uçak motoru yer almaktadır. Firma, motorunun gayet iyi performansı ve yeteneği sayesinde müşterilerinden çok olumlu dönüşler almıştır. Firma daha sonraları, İkinci Dünya Savaşı için savaş uçakaları ve jet motorları tasarlayıp geliştirmiştir.

BMW IIIa

BMW IIIa

BMW Otomobil Üretimi

Otomobil üretimi için adımlar atan firma, Hans Glas firmasını 1966 yılında satın aldı. Firmanın ilk otomobili “Dixi” olarak bilinen ve Austin 7 esinlenerek tasarlanan otomobildir. Bu ilk otomobil ile başlayan, otomotiv sektörü macerası bir dünya markası yarattı. Firma kısa sürede global bir şirket haline geldi. 1992 yılıda firma, Kaliforniya kökenli bir endüsti tasarım stüdyosunu satın aldı. Bundan 2 yıl sonra İngiliz Rover grubunu ve grup bünyesindeki bütün firmaları bünyesine kattı. 2000 yılında, Rover’ı Phoenix Consortium adlı bir oluşuma sattı. Phoenix Consortium daha sonradan Ford tarafından satın alındı.

2012 istatistiklerine göre, firmanın üretim birimleri, 1,845,186 adet otomobil ve 117,109 adet motorsiklet üretebilecek kapasiteye ulaştı.

BMW Motor Yarışları Tarihi

Başarılı bir otomobil ve motorsiklet geliştiricisi ve üreticisi olmanın yanısıra BMW, motor sporlarında da iddialı oldu. Özellikle Formula 1 yarışlarında birçok başarı elde etti. En son raporlara göre 20’den fazla BMW Formula 1 yarışlarına katıldı ve başarılar da elde etti. En yakın Formula 1 başarısı, 2008 yılında Kanada yarışında BMW Sauber takımının kazandığı ikinciliktir.

BMW Sauber Formula 1 Takımı

Sauber Formula 1 Takımı

Ekstra Bilgiler

BMW logosunun hikayesini merak edenler için: BMW Logosunun Hikayesi

Harald Krüger 1992 yılından beri firmada çalışmakta ve 2015 yılından itibaren de  CEO görevinde yer almaktadır. 4 farklı operasyon bölümü: Motorrad, Mini, BMW Motorsport ve BMWi ile 2012 yılında firma, €76.84 milyar euro gelir elde etmiştir. 2016 yılı itibariyle firmanın sahipleri; %29 hisse payı ile Stefan Quandt, %21 hisse payı ile Susanne Klatten’dir. Firmanın %50 hissesi de halka açıktır.

BMW M3

M3

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle