BMW M3 Hayata Geçmemiş Prototipleri
Oto Magazin

BMW M3 Hayata Geçmemiş Prototipleri

BMW, bu yıl spor otomobili BMW M3 ün 30. yaşını kutluyor…

BMW, M3 modelinin 30. yaşını, modelin zengin geçmişine göz atarak kutluyor. BMW M3‘ün tarihine baktığımızda dikkat çekici ayrıntılar göze çarpmakta. Özellikle hayata geçirilmemiş prototipler gerçekten ilginç. Dilerseniz bunlardan en farklı 4 tanesine göz atalım.

BMW M3 Pickup (1986)

BMW M3 Pickup 1986

BMW M3 Pickup 1986

Çok ilginçtir BMW, BMW M3 modelinin ilk versiyonlarından bir tanesini de Pickup olarak tasarlamıştı. Aslında bu versiyon, BMW çalışanlarının, BMW’nin Munih’deki fabrikasının civarında malzeme ve aletlerini taşıyacak bir araca ihtiyaç duymasının bir sonucudur. Temelde, yepyeni bir versiyonun yaratılması söz konusu değildir. BMW 3 serisi convertible (üstü açılabilir) başarılı bir şekilde Pickup haline getirilmiş ve araca 2 litrelik 192 beygir güç üreten bir motor konulmuştur. Daha sonradan 2 litrelik motor, 2.3 litrelik 200 beygir güç üreten başka bir motorla değiştirilmiştir. Son olarak BMW versiyonu servis dışı bıraktığında, versiyonun 26 yaşında olduğunu belirtelim (dayanıklılık konusunda bir hayli iyi).

BMW M3 Compact (1996)

BMW M3 Compact 1996

BMW M3 Compact 1996

BMW’nin performans için tasarladığı daha hafif ve daha güçlü bir BMW M3 versiyonudur. Firma bu versiyonu ortaya çıkarırken gençleri etkilemeyi planlamaktaydı. Gerçekten de 321 beygir güç üreten motoru sayesinde bu amaca ulaşabilecek nitelikteydi. Ayrıca BMW M3’ün, BMW M2’nin babası olduğunu da belirtmek gerekiyor.

BMW M3 Touring (2000)

BMW M3 Touring 2000

BMW M3 Touring 2000

BMW M3 Touring bir mühendislik egzersizi olarak nitelendirilebilir. BMW’nin, standart bir BMW 3 Serisi  Touring modelinin M versiyonunu yapmak için gerekli olan iş yükü ve paranın miktarını öğrenmek isteğinin bir sonucudur. BMW, bu denemenin başarılı olduğunu, M versiyonuna özgü parçaların montajında büyük sorunların yaşanmaması sebebiyle deklare etti. Otomobilin üretim versiyonun neden çıkarılmadığı ve seri üretime geçilmediği hala soru işareti.

BMW M3 Pickup (2011)

BMW M3 Pickup 2011

BMW M3 Pickup 2011

BMW, orjinal BMW M3 Pickup versiyonunu 4 yıl önce devre dışı bıraktı. Fakat bu emeklilikten hemen önce BMW, ikinci jenerasyon BMW M3 Pickup versiyonu üzerinde çalışmaya başlamıştı (2011). Bu yeni versiyon da fabrika civarında bir önceki nesil gibi yük ve alet taşıma amaçlı kullanılacaktı. Nisan 1’den önce BMW, versiyonu Nurburgring’e gönderdi ve casus fotoğrafları çekildi. Dolayısıyla herkes, bu yeni versiyonun üretime gireceğini ve satışa sunulacağını düşündü. Nisan 1’de BMW, 420 beygirlik güce sahip M3 Pickup’u tanıttı. Fakat otomobil beklenin aksine üretime girmedi. Söylentilere göre BMW, başka bir Pickup modeli, özellikle Mercedes Benz GLT’ye rakip olabilecek bir model üzerinde çalışmakta. İlerleyen günlerde söylentilerin doğru olup olmadığını göreceğiz.

Bütün bu protiplere ait fotoğraflar aşağıda sunulmuştur:

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle