BMW Logosunun Hikayesi
Otomobil Tarihi

BMW Logosunun Hikayesi

Uçak motoru ve otomobil arasındaki keskin çizgi

BMW, uçak motoru üreten Alman firması Rapp’ın devamı bir şirket. Uçak üretimi üzerine uzmanlaşan şirket, 1929 yılında BMW markası altında otomobil üretimine başlamıştır ve günümüzde dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesi haline gelmiştir. Peki, BMW’nin logosu nasıl oluştu?

BMW logosu hakkında günümüzde de geçerliliğini koruyan bir efsane söz konusu: Logonun içerisinde yer alan yuvarlak kısmın, dönen uçak pervaneleri olduğu düşünülmekte. Aslında bu düşüncenin kaynağı, BMW’nin 1929 yılında bir reklam kampanyasında kullandığı görüntü. Bu görüntüde, dönen uçak pervaneleri üzerinde BMW yazısı yer almakta. Fakat bu reklam kampanyasından yıllar önce BMW logosu şuan ki halini almıştı. Yani, reklam kampanyasındaki görselin BMW logosunun arkasındaki fikri yansıtmadığını söyleyebiliriz. Peki BMW logosu nasıl oluşturuldu, arkadaki fikir nedir?

bmw_logo_ucak

BMW reklam kampanyasından bir görsel. (1929)

BMW, Rapp firmasından doğmuş bir markadır. Dolayısıyla, firma BMW logosunun Rapp logosu ile ilişkili olmasını istedi. Rapp logosu, aşağıda da görebileceğiniz üzere siyah yuvarlak içerisinde bir at figüründen oluşmakta. Yine aynı görselde görülebileceği üzere, BMW logosu da yuvarlak içerisinde başka bir sembölü, Bavyera bayrağındaki renkleri (mavi ve bayaz) barındırmakta. Ayrıca, Rapp isminin yazılış tarzı ile BMW’nin yazılış tarzlarının aynı olduğu da görülmektedir. BMW logosunun gerçek oluşturulma hikayesi budur. Logo zaman içerisinde değişik güncellemelerle günümüzdeki halini almıştır. Fakat, ana temanın değiştirilmediği görülmektedir.

Rapp ve BM logoları

Rapp ve BMW logoları

Beverya Bayrağı

Beverya Bayrağı

BMW Logoları

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle