Audi'ler Kırmızı Işıkta Ne Kadar Süre Bekleyeceğimizi Söyleyebilecek! | Otogaraj.Net | Otomobil Blog
Oto Haber Oto Teknoloji

Audi’ler Kırmızı Işıkta Ne Kadar Süre Bekleyeceğimizi Söyleyebilecek!

Audi, bu sonbaharda şehir içi kullanımı daha az sinir bozucu kılacak yeni teknolojisini piyasaya çıkartacak. Yeni Audi modelleri, trafik lambası bilgilendirme sistemi sayesinde, sürücüleri kırmızı ışıkta ne kadar bekleyecekleri konusunda bilgilendirecek.

Bu özellik sayesinde otomobiliniz, trafik altyapısı ile haberleşebilecek. Yani, otomobiliniz gerçek zamanlı bir şekilde herhangi bir trafik lambasından bilgi alabilecek. Maalesef otomobilinizin bu özelliğini, akıllı şehir sistemleri bulunan kısıtlı sayıda şehirde kullanabileceksiniz. Ancak, akıllı şehirlerin sayıları da her geçen gün artmakta. Audi, bu teknoloji için kullanılan bilgiyi, araçtaki LTE veri bağlantısı ve server’lar aracılığı ile partner şirketler ve trafik bilgilendirme servislerinden almakta.

Audi Akıllı Trafik Sistemleri

Audi Akıllı Trafik Sistemleri

Bu yeni teknoloji, Haziran 1’den sonra üretilen 2017 Audi Q7, A4,  ve A4 Allroad modellerinde yer alacak. Sürücüler, trafik lambasının geri süresini, araçtaki görsel panel ya da eğer otomobilde mevcut ise HUD’dan (head up display) görebilecekler.

Audi, gelecekte bu teknolojinin, otomobillerin start/stop sistemlerini ve navigasyon sistemlerinin geliştirilmesinde kullanabileceğini de belirtti. Akıllı şehir sistemleri, araçlara, trafik altyapısı hakkında bilgiler gönderebiliyor. Yakın gelecekte, araçlar da trafik altyapısına veriler gönderebilecek. Böylece trafik sorununun çözümü kolaylaşacak. Örneğin, araçların rota bilgisi trafik lambalarını yöneten bir yazılım aracılığı ile araçlardan alınıp, analiz edilerek, trafik lambalarının yanıp sönme süreleri ayarlanabilir.

Daha önce de belirttiğimiz üzere, bu teknoloji şimdilik sınırlı sayıda şehirde kullanılabilecek. Las Vegas, Washington, D.C., Seattle ve Portland bu yıl itibariyle, bu yeni teknolojinin kullanılacağı şehirlerdir.

Aşağıdaki video sistemin nasıl çalıştığı hakkında fikirler vermekte:

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle