Audi'nin Hikayesi
Otomobil Tarihi

Audi’nin Hikayesi

Lüks, Stil ve Performansın Birleşimi: Audi

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Audi‘nin tarihi 1800’lü yıllara dayanmaktadır. Almanya’nın üç büyüğünden biri olan (diğer ikisi Mercedes ve BMW) firma, 100 yılı aşan tarihinde yeniliklerin ve başarıların odağı olmuştur.

Audi Güncel Logo

Audi Güncel Logo

Audi Tarihi İlk Yıllar

1885 yılında daha sonradan Audi‘nin bir parçası olacak Wanderer firması kurulur. 1889 yılında Alman mühendis August Horch ve onun 15 kişilik ekibi tarafından A. Horch & Cie. adında bir firma kurulur.  Bu firma, Audi’nin başlangıç noktasıdır. Audi, Köln şehirinin Ehrenfeld bölgesinde, Horch’un ilk arabasını yaptığı yerde kurulmuştur. 1902 yılında da Reichenbach’a taşınmıştır. Horch 1904 yılında bir başka şirket, ‘August Horch & Cie. Motorwagenwerke AG’ adını verdiği anonim şirketi Zwickau’da kurmuştur. 1909 yılında da August Horch Automobilwerke GmbH şirketini hayata geçirmiştir.

August Horch

August Horch

Horch, eski ortakları tarafından marka ihlali konusunda açılan dava neticesinde firmanın adını değiştirmek zorunda kaldı ve Zwickau’daki yakın iş arkadaşları ile yaptığı fikir alış verişleri sonrasında, firmanın adını Audiwerke GmbH olarak değiştirdi (1910).

1910 yılında isim değişikliğinin yanı sıra, Audi Type A’nın lansmanı yapıldı. Otomobil çok kısa sürede popüler oldu. Kısa bir süre sonra Audi, yarışlara katılmaya başladı ve 3 yıl üst üste uluslararası Avusturya Alp Yarışı’nı (Austria Alpine Run) kazandı. 1914 yılında, Alp Yarış Ödülü (The Alpine Challenge Trophy) Audi sürücülerine verildi. Başarıya aç bir markanın tarihi böylece başlamış oldu.

Audi Type A

Audi Type A Sport Phaeton

Audi Tarihi 1915 – 1940

Type A’nın başarısının devamında, birçok yeni model; 5720cc, 4680cc ve 3564 cc modelleri tanıtıldı. 1920 yılına gelindiğinde August Horch, Audi’den Almanya Ulaştırma Bakanlığı’ndaki bir görev için ayrıldı. Fakat mütevelli heyetindeki pozisyonunu devam ettirdi. 1 yıl sonra Audi, sürücü koltuğu sol tarafta olan ilk arabayı üreten firma oldu.

Type E

Type E

1928 yılında, Audi’nin hisselerinin büyük bir kısmı Jorgen Rasmussen tarafından satın alındı. Aynı yıl Rasmussen, ünlü bir Amerikan firması olan Rickenbacker’in kalan hisselerinin tamamını da satın aldı. Böylece Rasmussen, Rickenbacker’in ürettiği 8 silindirli motorların haklarını da elde etmiş oldu. 1929 yılında bu motorlar, Audi Dresden ve Audi Zwickau modellerinde kullanıldı.

Rickenbacker Logo

Rickenbacker Logo

1932 yılına gelindiğinde, Audi, Wanderer, Horch ve DKW ile birleşti ve Auto Union adı verilen yeni bir oluşum ortaya çıktı. Böylece 4 halkalı logo da doğmuş oldu. Halkalardan her biri birleşen firmaları temsil etmektedir. Aynı yıl firma, ilk birim inşa ve önden çekişli otomobilini lanse etti. 1930’lu yılların sonuna doğru firma, GrandPrix yarışlarına katılmaya başladı,  Chemnitz’de yeni bir ofis kuruldu, ilk 16 silindir yarış otomobili yapıldı ve devrilme, kaza testleri yapılmaya başlandı.

1939 Model Yarış Otomobili

1939 Model Yarış Otomobili

Audi Tarihi 1940 – 1980

1941 yılında, yaklaşan savaş (İkinci Dünya Savaşı) nedeniyle, firmanın ilgisi askeri araç üretimine kaymaya başladı. Çok geçmeden firma, en popüler araç üretici ve sağlayıcılarından biri haline geldi. Diğer Alman üreticileri (herhangi bir ürünü üreten) gibi, Audi’nin üretim tesisleri de düşman kuvvetlerin bombalarının hedefi oldu.

Audi tarafından Alman ordusu için üretilen bir araç [Munga]

Audi tarafından Alman ordusu için üretilen bir araç [Munga]

1945 yılındaki Amerikan Ordusu baskını nedeniyle Audi’nin üretim tesisleri büyük hasar gördü ve birkaç yıl sonra Audi’nin ticaret sicili silindi. Buna rağmen firma pes etmedi ve savaş öncesi modellerini montajlamaya başladı (1949). Ayrıca firma ismini, Auto Union GmbH olarak değiştirdi ve DKW’nin geleneğini sürdürerek çift zamanlı motora sahip önden çekişli otomobiller üretmeye başladı.

Sounderklasse

Sounderklasse

1953 yılında, sonradan çok ünlü olacak bir modeli  Sounderklasse tanıtıldı. Bu otomobil savaştan önce Chemnitz’te tasarlanmıştı. Birkaç yıl sonra, Daimler-Benz Auto Union’u aldı ve Ingolstadt’da yeni bir üretim tesisi kurdu. Bu tesis o dönemde Avrupa’nın en iyi üretim tesislerinden bir tanesiydi. 1964 yılında Volkswagen AG, Auto Union hisslerinin büyük bir kısmını satın aldı.

DKW Model F102

DKW Model F102

1966 yılında VW firmanın kalan hisselerini de aldı ve Auto Union’u bir alt kuruluşu haline getirdi. Fakat Audi isminden vazgeçmedi. DKW Model F 102 modeli Audi olarak lanse edildi. Bu dönemde firma, birçok modeli üzerinde büyük değişiklikler ve tasarım yenilemeleri yaptı. 1972 yılında firmanın yeni orta boyutlu otomobili, Audi 80 tanıtıldı.

Audi 80

Audi 80

1970’lerin sonuna doğru Audi 50 ve 100 Avant piyasaya sürüldü. Bu otomobiller oldukça güvenilir ve hesaplıydılar.

Audi Tarihi 1980 – 2000+

1980’li yılların firma için en önemli gelişmelerinden bir tanesi de; Firmanın ilk tamamen galvanizli gövdeyi geliştirmiş olmasıdır. Firma böylece bir çok ödülün de sahibi oldu: Grand Austrian Automobile Prize (Avusturya Otomobil Büyük Ödülü) ve Golden Steering Wheel Award (Altın Direksiyon Ödülü). 1990’lı yıllarda, Audi 11, Audi 8, Audi Cabriolet, Audi S4, ve Audi 100 Avant gibi firmanın en iyi modelleri piyasaya sürüldü. 2000 yılında firma, periferik Beyaz LED teknolojisini geliştiren ilk firma oldu. Yine başka bir ilk; 12 silindirli motor firma tarafından geliştirildi ve Audi Q7’de 1007 yılında kullanıldı.

2007 Model Q7

2007 Model Q7

Günümüzde Audi

e Tron Spider

e Tron Spider

Günümüzde Audi dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesidir. Firmanın yapısı iki farklı bölümden oluşmaktadır: Audi e-Tron ve Audi Hindistan. Ayrıca, 6 farklı alt kurumu bulunmaktadır ve yıllık 1,741,100 adet araç üretim kapasitesine sahiptir.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle