Audi A5 Coupe
Oto Haber

Audi A5 Coupe

Audi A5 Coupe Daha Geniş, Daha Teknolojik ve Daha Sportif…

Audi, yeni nesil A5 Coupe modelini yenileyerek, daha geniş, daha hafif ve daha teknolojik bir otomobil yarattı. Firma böylece, rakipleri olan BMW 4 Serisi ve Mercedes-Benz S sınıfı karşısında daha avantajlı bir konuma gelmeyi amaçlamakta.

Yeni Audi A5 Coupe

Yeni Audi A5 Coupe

Audi CEO’su Rupert Stadler, yeni Audi A5 Coupe’nin lansmanında yaptığı konuşmada, yeni modelin mevcut modele göre daha tarz, daha geniş, daha güvenli ve daha teknolojik olduğunu belirtti.

Audi’nin, 2 ve 4 kapılı spor otomobilleri için en büyük pazar konumundaki Amerika’da satış rakamları geçtiğimiz dönemde büyük düşüş gösterdi (%37). Yeni Audi A5 Coupe ile kaybedilen pazar payı tekrardan kazanılmaya çalışılacak.

 Yeni Audi A5, firmanın geliştirmiş olduğu MLB platformu üzerinde duracak. Bu platform aynı zamanda, dünyada en çok satan Audi modeli olan, A4 Sedan modelinde de kullanılmakta. Platform otomobilin toplam ağırlığını 60 kg düşürmekte. Yine platformun geniş teker aralığı sayesinde, sürücü ve yolcular için ekstra alan elde edilmiş. Ayrıca, bagaj hacmi de 10 litre arttırılarak 465 litreye çıkarılmış.

Audi A5, motor seçenekleri açısından da oldukça farklı seçenekler sunmakta: 2 farklı benzinli motor ve 3 farklı dizer motor opsiyonel bir şekilde müşterilere sunulmakta. Bu motorların, mevcut modelde kullanılan motorlara göre  % 17 daha güçlü ve %22 daha az yakıt tükettiğini belirtmekte fayda var.

Otomobil,  Audi’nin “virtual cocpit” adını verdiği sanal kokpit ile satılacak. Bu kokpitte, 12.3 inch HD dijital panel,  Apple CarPlay ve Android Auto akıllı telefon bağlantı özellikleri yer almaktadır. Ayrıca ilk kez eklenen bir başka özellik de SIM kart kullanabilme özelliğidir.

Performansa yönelik bir başka versiyon (S5 versiyonu), yeni geliştirilen turbo şarjlı V6 motora sahip olacak. Bu motor ekstra 21 beygirlik güç üretebilmekte ve otomobilin toplam beygir gücünü 354 beygir yapmakta. Otomobil, bu motor sayesinde saatte 0 km hızdan 100 km hıza 4.7 saniyede çıkabilmektedir.

Audi A5 güvenlik anlamında da birçok özelliği bünyesinde barındırmakta. Bunlardan, aktif çizgi asistanı, yol çizgilerini algılayarak otomobilin sürüş çizgisini korumasına yardımcı olmakta. Bir diğer donanımsa, adaptif kontrol sistemi (adaptive cruise system) ve bu sisteme entegre edilmiş trafik sıkışıklığı asistanıdır (traffic jam assist). Bu donanım sayesinde, düşük hızlarda otomobil kontrolü ele alıp otomatik sürüş moduna geçebilmektedir.

Audi A5, Avrupa ve Türkiye’de önümüzdeki sonbaharda piyasada olacak. Amerika pazarı için bir tarih henüz açıklanmadı. Yine motorlar hakkında teknik bilgiler henüz firma tarafından açıklanmadı.

Kaynak : Audi

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle