Apple CarPlay ve Android Auto
Oto Teknoloji

Apple CarPlay ve Android Auto

apple-carplay-android-auto

Apple CarPlay ve Android Auto ile Otomobiller Data Kullanışlı!

Akıllı telefonlar günlük yaşantımızın vazgeçilmez araçlarından birisi haline geldi. Yine günlük yaşantımızın önemli araçlarından bir diğeri de otomobiller. Bu iki hayat kolaylaştırıcı makineyi birlikte kullanmamıza olanak sağlayan teknolojiler de artık kaçınılmaz oldu.

Bugün dünyada yaygın olan iki büyük akıllı telefon işletim sistemi, Android ve iOS uyumlu uygulamalar ve arayüzler sayesinde birçok işlemi kolaylıkla gerçekleştirebiliyor, birçok hizmetten faydalanabiliyoruz. Apple CarPlay ve Adroid Auto, akıllı telefonumuz ve otomobilimizi birleştiren arayüzlerden. CarPlay, Apple firmasının bir ürünü olup, yine firmanın ürünü olan akıllı telefonlar ile birlikte çalışabilmektedir. Android Auto ise, Google’ın geliştirdiği ücretsiz işletim sistemi Android ile uyumlu çalışan ve bu işletim sistemine sahip birçok akıllı telefon ile birlikte kullanabileceğiniz bir arayüz. Birçok otomobil firması da, yeni modellerinde yer alan bilgi ve eğlence sistemlerinde bu iki arayüzü desteklemekteler.

Apple Car Play ve Android Auto sayesinde, otomobiliniz birçok özelliğine erişebilir, yönetebilir ve kullanabilirsiniz. Otomobilin, navigasyon, iletişim ve eğlence uygulama ve sistemleri bunlardan bazılarıdır.

 Apple CarPlay

Apple CarPlay, iPhone 5 ve sonrası modellerle birlikte çalışabilmektedir. Bir lightning kablo (Apple’ın usb kablosu) ile otomobilin yönetim paneli birbirine bağlanabilir ve iOS arayüz otomobilin ekranında yer alır.

Fonksiyonlar, ana sayfada yer alan, iOS işletim sistemindekiler ile benzer büyük ikonlar ile temsil edilmektedir. Bu ikonlar, fonksiyonlar arasındaki geçişleri kolaylaştıracak şekilde sadece 1 seviye derinlikte. Yani, bir fonsiyondan geriye sadece 1 hamle ile gelinebilmekte. Sürücü kolaylıkla mesaj gönderebilir ve alabilir, arama yapabilir, gelen aramalara cevap verebilir ve sadece birkaç hamle ile müzik dinleyebilirler.

Apple CarPlay ayrıca, Apple Maps’e de sahip. Böylece, email, text ve takvimden adresleri  girip, o adrese giden rotalar arasında seçim yaparak navigasyon hizmetini de kullanabilirsiniz. Bu özellik özelikle acil durumlarda çok işe yaramakta. Şunu da belirtmeliyiz ki, Apple Maps’ın navigasyonu çok başarılı değil.

Siri, Apple CarPlay’in en güzel getirilerinden biri. Siri, size müzik dinlerken, mesaj gönderip alırken çok iyi bir şekilde dijital asistanlık yapmakta. Ayrıca, girilen adrese yönelik yönlendirme mesajları ve en yakın benzinlik, otel, restaurant gibi bilgi mesajları da sunmakta.

Apple CarPlay

Apple CarPlay

Apple CarPlay Avantajları

Sürücüler iPhone’larını sürüş sırasında kullanabilmektedirler.

Basit, tanıdık ve kolay kullanılabilir arayüz.

Üçüncü parti uygulamalar tarafından çok rahatsız edilmemektedir.

Uygulama haritası, sıklıkla kullanılan rotaları ve takvim girdilerine göre rehberlik yapabilmektedir.

Otomobilin butonları, dokunmatik ekranları ve dokunmatik alanları ile entegre bir şekilde çalışabilmektedir.

Apple CarPlay Dezavantajları

Apple Maps navigasyon için çok güvenilir değil. Google Maps çok daha iyi.

Android Auto

Android Auto, Android 5.0 (Lollipop) ve üzeri bir Android sürümüne sahip herhangi bir akıllı telefonla kullanılabilir. Otomobil ile iletişim bir USB kablo ya da şarj kablosu ile kurulabilmektedir. Bütün foksiyon ikoları, ana sayfanın alt köşesinde optimize bir şekilde yer almaktadır. Böylece sürüş esnasında göz atma ve okuma yeteneği oldukça artmaktadır.

Google Map’i kullanarak sesli bir navigasyona sahip olma imkanı sunmaktadır. Android Auto, çok güzel bir fonksiyona da sahip: Kullanıcının hava durumu güncellemeleri, spor skorları aramaları, okuduğu haberler gibi saha önceden yaptığı hareketler analiz edilerek değişik bilgilendirme kartları ekranda gösterilmektedir.

Android Auto ayrıca, Hangouts, Whatsapp  vb. üçüncü parti uygulamalarla entegrasyon konusunda daha uyumlu.

Android Auto

Android Auto

Android Auto Avantajları

Sürüş esnasında kullanım kolaylığı sağlayan geniş arayüz ekranı.

Telefonu diğer uygulamalar tarafından rahatsız edilmeyecek şekilde sessiz moda alabilme olanağı.

Sınırlı sayıda dokunmatik ekran eylemleri.

Mesajları yüksek sesle okuma ve sesle cevap.

Google Voice, azaltılmış gecikme ile.

Uygulamalar arası kolay değiştirme.

Android Auto Dezavantajları

Kullanabilirlik skrol uzunluğu ile sınırlı.

Birçok üçüncü parti uygulama sunmakta ama bunların birçoğu rahatsız etmemeye uyumlu olmayabilir.

Doğrudan Bluetooth ya da Wi-fi desteği henüz yok.

Otomobil kilitlerini ve klimayı kontrol etme özelliği yok.

Sonuçta her iki uygulamanın kullanımı aslında kullandığınız telefona ve otomobilinizin bu uygulamaları destekleyen donanıma sahip olup olmamasına bağlı. Her iki uygulama da eksi ve artılarına rağmen otomobiliniz ile daha fazla etkileşime girmenizi ve sürüş esnasında halihazırda telefonunuzdan yapmaya çalıştığınız birçok şeyi kolayca ve güvenli yapmanıza olanak sağlamakta.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle