Apple CarPlay Hakkında Bilmeniz Gerekenler | Otogaraj.Net | Otomobil Blog
Oto Teknoloji

Apple CarPlay Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Apple CarPlay ile Otomobilinize Bağlanın!

Dünya devi teknoloji şirketi Apple belki henüz sıfırdan bir otomobil üretmiyor olabilir, fakat firmanın otomotiv sektöründeki etkinliği Apple CarPlay sayesinde yükselişe geçti. Yeni otomobiller, gelişen teknolojinin nimetlerinden en iyi şekilde faydalanmaktalar. Geliştirilen harika araç içi medya ve eğlence sistemleri sayesinde yolculuklar artık hiç olmadığı kadar eğlenceli olacak. Ayrıca otomobiliniz ile kurduğunuz iletişim çok daha kolaylaşacak. 2014’e kadar süren uzun bir geliştirme sürecinin sonunda, Apple Carplay, otomobil ile telefonunuzu (iPhone) birbirine bağlayan bir uygulama olarak ortaya çıktı.

Apple CarPlay

Apple’a göre Carplay, dikkat dağınıklıklarını azaltarak olası kaza riskini en aza indirmektedir. Ayrıca, OEM multimedya sistemlerine göre çok daha kullanıcı dostu bir ortam sunmaktadır. Sürücüler, Apple Carplay sayesinde, sadece telefonları ile otomobillerinin herhangi bir özelliğine kolayca erişebilmektedirler. Böylece gözlerini yoldan ayırmadan herhangi bir işlemi gerçekleştirme  şansına sahip olmuş olacaklar.

Apple Carplay Ne Yapar?

Apple Carplay, iphone ile yapabildiğiniz hemen hemen her şeyi yapabilmenize olanak vermektedir. Yol tariflerini adım adım alabilirsiniz, arama yapabilirsiniz, ya da gelen çağrılara cevap verebilirsiniz, sms gönderebilir ve alabilirsiniz, radyo ve müzik dinleyebilirsiniz. Bütün bu foksiyonelliğe, kullanması çok kolay olan bir arayüz üzerinde yer alan iPhone ikonlarına benzer, daha büyük ikonlar ile erişebilirsiniz.

Apple iPhone kullanıcılarının yakından tanıdıkları Siri sayesinde sesli olarak da bir çok özelliği kontrol etme şansınız bulunmakta. Örneğin “Ahmet’i ara” dediğinizde Apple CarPlay ile Ahmeti arıyor olacaksınız. Yine, navigasyon özelliklerini de Siri aracılığı ile sesli bir şekilde kullanabilirsiniz. Ses tanıma özelliğinin olmadığı otomobillerde, Apple Carplay, direksiyon üzerinde bulunan tuşlar ve konsoldaki dokunmatik ekrandan kontrol edilebilir. Unutmadan söyleyelim, Apple Carplay aktifken, iPhone ekranı kilitli kalır.

Apple CarPlay

Az miktarda üçüncü parti uygulama Apple Carplay ile uyumludur:  iHeartRadio, Spotify, Pandora ve Stitcher bunlardan bazılarıdır. Ne yazıkki otomobilinizin ayarları, Apple Carplay’in sorumluluğunda değildir. Klima sıcaklığını ayarlamak, farklı sürüş modlarını seçmek gibi işlemler Apple Carplay uygulamasından çıkılarak gerçekleştirilebilmektedir.

Hangi Telefonlar Apple Carplay ile Uyumludur?

Carplay’i kullanabilmek için Apple iPhone sahibi olmanız gerekmektedir. iPhone 5 ve üzeri telefonlar ile bu uygulamayı çalıştırabilirsiniz. Ayrıca sadece telefonun versiyonu yeterli değil. Telefonunun işletim sistemi de iOS 7.1 ve üzeri olmalıdır.

Bazı otomobiller kablosuz bağlantıya olanak vermektedir. Eğer aracınızda böyle bir imkan söz konusu değilse, telefonunuzu bir USB kablo ile bağlamak zorunda kalacaksınız.

Apple CarPlay

Hangi Otomobiller Apple Carplay ile Uyumludur?

İlerleyen dönemde, otomobil almadan önce dikkate alacağımız kriterlerden bir tanesi de muhtemelen Apple Carplay desteği olacaktır. Ama diğer taraftan hemen hemen her otomobil üreticisinin bu teknolojiyi yeni otomobillerine koymaya başladığını da belirtelim. Chevrolet Spark gibi basit otomobillerden, Lamborghini Aventador S ve Porsche gibi süper otomobillere kadar bir çok alternatif söz konusu. Volvo, Ford, Honda gibi devler de yeni versiyonlarının hemen hemen hepsinde bu teknolojiye yer vermekte. Şunu da belirtmekte fayda var: Bazı şirketler bu teknolojiyi standart paketlerin içerisinde verirken, bazıları ekstra bir ücret karşılığında vermekteler.

Toyota ilginç bir şekilde hem Apple Carplay hem de Android Auto’ya mesafeli davranmakta. Güvenlik ve gizlilik nedeniyle otomobillerinde bu teknolojilere henüz yer vermiş değil. Bunun yerine, Kaliforniya kökenli teknoloji firması Telenav’ın multimedya ürünlerini tercih etmektedir.

Eski otomobillerin Apple Carplay gibi teknolojiler ile uyumlu hale getirilmesi, bu teknolojilerin çok yeni olması nedeniyle biraz daha vakit gerektiriyor. Alpine, Kenwood, Pioneer ve Sony gibi firmalar bu tarz teknolojileri içeren satış sonrası ürünler üzerinde çalışmaktalar.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle