Alfa Romeo'nun Hikayesi | Otogaraj.Net | Otomobil Blog
Otomobil Tarihi

Alfa Romeo’nun Hikayesi

Sitil ve Lüksün Eş Anlamı Alfa Romeo!

Alfa Romeo, dünyanın sayılı otomobil üreticilerinden bir tanesidir. Kendine özgü tasarım ve lüks anlayışı ile dikkat çeken marka, Alexandre Darracq’ın Societa Anonima Italiana Darraca (SAID) adlı oluşuma katılmaya karar vermesiyle doğar.

Alfa Romeo

Alfa Romeo Logolari

Firma ilk başlarda otomobillerini Napoli’de üretmeye karar verir. Fakat bilinmeyen sebeplerden ötürü, üretim tesisleri Milano’da kurulur. İlerleyen zamana rağmen gelir elde edemeyen şirket, yeni yatırımcıların desteği ile yeniden kurulur ve  “Anonima Lombarda Fabbrica Automobili” kısaca “ALFA” ismi ile faaliyet göstermeye başlar.

Alfa Romeo

Alexandre Darracq

ALFA’nın ilk otomobili 24 beygirlik güce sahiptir (1910). Bu otomobil, Giuseppe Merosi tarafından tasarlanmıştır. Birinci Dünya Savaşı nedeniyle ALFA üretimini durdurmak zorunda kalır. 1915 yılında Nikola Romeo firmanın yeni müdürü olur. Bu dönemde firma, İtalya Ordusu için askeri araçlar üretmeye başlar. 1919 yılında otomobil üretimine tekrardan başlanır. Bir yıl sonra firmanın ismi Alfa Romeo olarak değişir ve yeni isim ile ilk otomobilin tanıtımı aynı yıl yapılır ( Alfa Romeo Torpedo 20-30). Böylece firmanın gelecekteki başarılarına ilk adım atılmıştır.

Alfa Romeo

Alfa Romeo Torpedo 20-30

Alfa Romeo Tarihinde Önemli Anlar

1930 – 1960 Yılları Arasında Alfa Romeo

Firma bu dönemde altın çağına girmiştir. Yüksek performanslı yarış otomobillerinin yanı sıra gündelik yaşama yönelik modeller birbiri ardına piyasaya çıkmıştır. 1928 yılında Nikola’nın ayrılmasına rağmen firma, yükselişine devam etmiştir. 1933 yılında firmanın kontrolü hükümetin eline geçer ve Alfa Romeo ulusal bir sembol haline gelir.

Alfa Romeo

Alfa Romeo 8C 2300 Spider Corsa

Bu dönemde  Alfa Romeo 2900B Type 35  ve Alfa Romeo 8C 2300 Spider Corsa gibi özgün otomobiller piyasaya sürülür. 1940 yılında İtalya’nın 2. Dünya Savaşı’na katılması nedeniyle firma, organizasyon açısından büyük sıkıntılar yaşamıştır. Değerlerini korumak için, Alfa Romeo otomobilleri, Melzo’da bir çiftlikte saklanmıştır.

1944 yılında gerçekleştirilen hava bombardımanı sonrasında, Portello’daki üretim sona erer. Böylece ikinci kez, üretim durdurulmak zorunda kalınmıştır. Alfa Romeo savaş sonrasında yaralarını sarabilmek için, elektrikli ocaklar, uçak ve deniz taşıtları için motorlar üretmeye başlar. Gelir elde edilmeye başlandığı andan itibaren de otomobil üretimine yeniden başlanır.

Alfa Romeo

The Magnificent Freccia d’oro

Savaş sonrası dönemde efsane otomobil  ‘The Magnificent Freccia d’oro” piyasaya sürülür (1947). Birkaç yıl içerisinde firma motor sporlarına geri dönüş yapar ve Formula 1 yarışlarını Alfa Romeo Tipo 158 Alfetta ile kazanır. 1951 yılında Alfa Romeo’nun ilk off-road aracı tanıtılır. Bundan birkaç yıl sonra,  Disco Volante piyasaya sürülür.

Alfa Romeo

Alfa Romeo Tipo 158 Alfetta

1960 – 1980 Yılları Arasında Alfa Romeo

1960 yıllar firmanın büyük atılımı ile başlar. Bu dönemde firma üretim sayısını arttırarak, müşterilerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak yatırımları gerçekleştirmiştir. Üretimi ve satışı milyonları bulan ilk otomobil, Giulia olmuştur. Birçok farklı versiyonu ile firmanın en başarılı modellerinden birisi olmuştur. Bu dönemde ayrıca birçok yeni model; 1600 Spider Duetto, Alfa 2600, Giulia Sprint GT, ve  Alfa 1750 piyasaya sürülmüştür.

Alfa Romeo

1968 Model Giulia

70’li yıllarda firma yükselişine devam etti. 1967 yılında bir konsept olarak tanıtılan  Alfa Montreal, firmanın yeni geliştirilen 8 silindirli motorunu taşımaktaydı (ünlü bir motor). 70’li yılların sonlarına doğru Alfa Romeo birçok yarış kazandı ve birçok rekora imza attı. Ayrıca Alfa 6’da piyasaya sürüldü.

1980 – 2000+ Yılları Arasında Alfa Romeo

Satış rakamlarını arttırmak için Alfa Romeo bir dizi yeni atılımlar gerçekleştirir. Alfetta’nın V6 versiyonu da bunlardan birisidir. Alfa Arna, Alfa 33 ve Alfa 75 gibi modellerde bu dönemde piyasaya sürülür ve büyük satış başarıları elde ederler. 80’li yılların sonuna doğru Alfa Romeo, Fiat grubu ile birleşir ve  ses getiren bir otomobil; Alfa 164 piyasaya sürülür.

Alfa Romeo

Alfa Alfetta

1990’lı yıllarda yarışlardaki başarılar devam eder ve firmanın üretim kapasitesi 200 bin adeti aşar. Fakat 2000’li yılların başından 2012 yılına kadar üretim miktarı neredeyse %100 azalır.

Günümüzde Alfa Romeo

Günümüzde firma, yeni modelleri ile özellikle Amerika piyasasını hedeflemektedir. Ürün yelpazesini tamamen elden geçiren firma, alışılmışın dışında bir SUV modelini de piyasaya sürmeye hazırlanıyor (Alfa Romeo Stelvio).

Alfa Romeo

Alfa Stelvio

Güncel Modeller

Giulia, Stelvio, 4C.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle