2017 Yılının En İyi Aile Otomobillleri | Otogaraj.Net | Otomobil Blog
Oto Magazin

2017 Yılının En İyi Aile Otomobillleri | Aile Otomobili

Geniş ve Konforlu Aile Otomobili

Aile otomobili kavaramı, büyük değişimler geçirerek günümüzdeki halini aldılar. Günümde aile otomobili dendiğinde aklımıza, geniş hatchback, crossover, SUV ve MPV (multi purpose vehicle – çok amaçlı araç) sınıfına giren otomobiller  gelmekte.

1976 Buick Estate Wagon

1976 Buick Estate Wagon

1960’lı ve 70’li yıllarda bir aile otomobili almaya kalktığınızda, 4 kapılı geniş sedan (saloon) ve 5 kapılı station wagon otomobillerle sınırlı bir havuz söz konusuydu. 1980’li yıllarda saloon otomobiller yerine 5 kapılı hatchback modeller tercih edildi. Bununla birlikte station wagon otomobiller üzerindeki ilgi hiç eksilmedi.

Aile otomobili pazarındaki en büyük devrimsel değişiklik 2006 yılında gerçekleşti: Nissan, Almera (hatchback modeldi) ve Primera (saloon modeldi) modellerinin yerine, SUV tipi araçlardan ilham alarak Qashqai (crossover) modelini yarattı. Crossover modeller, SUV görünümünde, fakat daha hesaplı ve bir aile otomobili için ideal sürüş yeteneklerine sahip modeller olarak otomotiv pazarına girdiler. Nissan’ın bu hareketi, hem müşteriler hem de diğer otomobil üreticileri tarafından kabul gördü ve crossover otomobiller hayatımızın vazgeçilmezleri oldular. Bugün,  iddialı bir otomobil şirketinin, crossover bir modeli ürün yelpazesinde bulundurması zorunluluk haline gelmiştir.

2006 Nissan Qashqai

2006 Nissan Qashqai

Crossover modeller, aile otomobili pazarının en önemli ürünleri, fakat tek seçenek değiller. Hala, 4 kapılı saloon modeller cazibesini devam ettirmekte. Yine, ilgi ve satış miktarı azalsa da station wagon modeller seçenekler arasında. Hatta, bazı SUV modelleri de bir aile otomobili olarak tercih edilebilir.

Çok amaçlı araç (MPV) tipindeki otomobiller sundukları geniş alanlar nedeniyle, aile otomobili pazarının yükselen yıldızları arasında yer almaktalar. Van tipi MPV’ler ve 3 sıralı 7 koltuklu MPV modelleri aileniz için yeterli alanı sizlere sunacaktır.

Bütün bu seçenekler arasında, ailenize en uygun otomobili bulmanız hiç zor olmayacak. Bütçenize uygun, performansı tatminkar, tasarım açısından oldukça güzel, geniş ve büyük aile otomobili modelleri hemen hemen bütün otomobil üreticilerinin ürün yelpazesinde yer almakta.

skoda-superb

2017 En İyi Aile Otomobili Skoda Superb

AutoPress sitesinde yer alan bir rapora göre 2017 yılında satın alabileceğiniz en iyi aile otomobilleri belirlendi.

2017 Yılının Aile Otomobili Listesi:

  1. Skoda Superb
  2. Mazda 6
  3. Toyota Prius
  4. Volkswagen Passat
  5. Jaguar F-Pace
  6. Volvo XC90
  7. Citroen C4 Picasso
  8. Land Rover Discovery Sport
  9. Renault Kadjar
  10. SEAT Leon ST

Listede her tipten aile otomobili örneği yer almakta.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle