2017 Porsche Panamera
Yeni Otomobiller

2017 Porsche Panamera

Keskin Görünüş, Yüksek Performans, 2017 Porsche Panamera!

İkinci nesil yeni Porsche Panamera‘nın fotoğrafları geçtiğimiz hafta ortaya çıkmıştı. İlk izlenimler otomobilin tasarımının oldukça iyi olduğu yönündeydi. Porsche, daha hafif, daha geniş ve iki farklı motor seçeneğine sahip yeni Porsche Panamera için daha fazla bilgiyi paylaştı.

Porsche Panamera

Porsche Panamera

Avrupa’da piyasaya sürülecek versiyonlardan bir tanesi 2017 Panamera 4S olacak. Otomobilde 2.9 litrelik twin-turbo V6 motor yer alacak. Bu motorda yeni bir özellik dikkatimizi çekiyor: Turbolar, silindirlerin oluşturduğu “V” şeklindeki silindir bankasının içinde yer alacak. Turborlar genellikle motorun altına yakın bir yerde konumlandırılmaktadır. Bu yeni, “V” yerleşim daha kompakt bir motoru beraberinde getirmiş. Böylece, denge üzerinde olumlu etkileri olacak şekilde motor, daha alçağa monte edilmiş. Bu şekilde bir yaklaşımı Mercedes, ikiz-turbo V8 motorunda kullanmaktadır. Porsche Panamera 4S,  434 beygir güç ve 406 lb-ft tork üretebilecek. Bu değerler, 2016 versiyonundaki 3 litrelik süper şarjlı 6 silindirli motorun ürettiği güç ve torktan, 14 beygir  güç ve   22 lb-ft tork daha fazla. 2017 Porsche Panamera 4S, ayrıca yeni PDK 6 aralıklı, çift kavramalı otomatik vites sistemine da sahip olacak. Yeni Panamera 4S,  0’dan 100 km/saat hıza, 4 çeker sürüşte  4.2 saniyede ulaşabilecek (Sport Chrono paketi ile).

2017-porsche-panamera-24

Porsche bir  başka Panamera versiyonunun daha tanıtımını yaptı: 4 çeker Panamera Turbo. 4 litrelik V8 motor, silindir bankası içerisinde yer alan ikiz turbolar ve 8 aralıklı PDK vites sistemi otomobilin performans özelliklerinden. Firmanın açıklamalarında, Porsche Panamera Turbo, 542 beygir güç ve  568 lb-ft tork üretebilecek. Otomobil 0’dan 100 km/saat hıza 3.6 saniyede çıkabilecek (Sport Chrono paketi ile). Otomobilde, ayrıca Porsche’nin ilk “Adaptive Cylinder Control (Adaptif Silindir Kontrol)” sistemi de bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde otomobilin silindirleri aktif bir şekilde devre dışı kalabilmekte. Örneğin, sakin sürüş durumlarında 4 silindir devre dışı bırakılır. Sistem sayesinden %30’lara kadar yakıt tasarrufu yapılabilmektedir. Bir diğer ayrıntı da aktif rüzgarlıklar. Bu rüzgarlıklar, aktif bir şekilde daralıp genişleyebilmektedir. Böylece, gerektiğinde daha geniş yüzey alanı yaratılabilmektedir.

2017-porsche-panamera-15

Porsche Panamera Turbo

Avrupalı müşteriler için dizel motorlu bir başka versiyon daha düşünülmüş. 8 silindir, ikiz-turbo dizel motorun yer aldığı versiyon, 416 beygir güç ve 627 lb-ft tork üretebilmektedir. Bu versiyon büyük bir ihtimalle Amerika pazarında yer almayacak.

2017-porsche-panamera-6

Firmanın daha önce yaptığı açıklamalardan, otomobilin Volkswagen Grup’un yeni MSB platformu üzerinde yer aldığını biliyoruz. Otomobilin çoğu gövde paneli aluminyumdan yapılmış. Böylece otomobilin toplam ağırlığında yaklaşık 90 kilogramlık bir azalma söz konusu. Porsche Panamera, daha az ağırlığı, yeni adaptif süspansiyonu ve arka dümen (rear steering) sistemi sayesinde yol tutuşu konusunda önceki versiyonlara göre çok daha iyi.

2017-porsche-panamera-3

Otomobilin dış tasarım detaylarına göz attığımızda, önceki versiyonlardan daha geniş bir otomobil bizi bekliyor. Otomobilin uzunluğu, genişliği ve yüksekliği çok fazla olmasa da arttırılmış. Tavanın kuyruk kısmı da önceki versiyonlara göre daha alçakta sonlandırılmış.

2017-porsche-panamera-9

Porsche Panamera iç tasarımında da bazı yenilikler barındırmakta. Daha sade fakat daha dijital bir kokpit bizi bekliyor. Kontrol panelinde, analog takometre, bu takometreye eşlik eden iki adet 7 inch dijital ekran bulunmaktadır. Direksiyon simidi de yeniden tasarlanmış. Tasarımında 918 Spyder’dan esinlemeler söz konusu. Simidin üzerine,  sürüş modu seçmek için kullanılan döner buton ve Sport Response mod butonu eklenmiş. Sport Response aktifleştirildiğinde, turbo overboost devreye girer.

2017-porsche-panamera-16

Porsche, yeni Porsche Panamera modelinin Avrupa’da bu yıl sonbaharda satışa çıkacağını da duyurdu.

2017 Porsche Panamera Fotoğrafları

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle