2017 Land Rover Discovery
Yeni Otomobiller

2017 Land Rover Discovery

Yeni Land Rover Discovery : İç ve Dış Tasarım, Teknik Özellikler ve Fotoğraflar

Land Rover Discovery 5. jenerasyon konsepti, ilk olarak 2014 New York Otomobil Fuarı’nda (New York Auto Show) tanıtılmıştı ve üç yıl sonra üretim versiyonu yollarda olacak. İlk bakışta yeni versiyonun, öncekine göre daha hafif, daha uzun, daha geniş ve bir tık daha güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni Land Rover Discovery

Yeni Land Rover Discovery

Yeni Defender, arazi taşıtı olma özelliğini üslenirken, yeni Discovery daha çok, yüksek kaliteli bir aile aracı hüviyetinde olacak.

Yenilikler

Yeni Land Rover Discovery, çoğunluğu alüminyumdan oluşan bir malzeme ile yapılan Yüksek Kaliteli Hafif Mimari (Premium Lightweight Architecture (LPA)) şase üzerinde yer alacak. Bu şase aynı zamanda Range Rover ve Range Rover Sport’ta da kullanılmaktadır. Tıpkı kuzeni Range Rover’da olduğu gibi, ağır merdiven çerçeve yerine tek gövde (unibody) inşa tercih edilmiş. Böylece toplam ağırlıkta yaklaşık 450 kg’lık bir azalma sağlanmış.

2017 Land Rover Discovery

2017 Land Rover Discovery

Performans

Yeni Land Rover Discovery iki tane 3 litrelik V6 motor seçeneği sunacak. Giriş seviyesi motor, 3 litre hacme sahip benzinli, 340 beygir güç ve 332 lb-ft. tork üretebilen bir motor. Opsiyonel motor, Ford menşeli turbo dizel (TD6), 254 beygir ve 443 lb-ft. torklu motor. Her iki motor da 8 hız aralıklı otomatik vites sistemi sayesinde 4 çeker sürüş sistemine güç aktarmakta.

2017 Land Rover Discovery Motor

2017 Land Rover Discovery Motor

Avrupa için, ekstra iki motor seçeneği de söz konusu olacak: Bu motorlar dizel olup 4 silindirlidir.

Yeni Land Rover Discovery’de daimi 4 çeker sürüş, 42/58 önden arkaya torku bölebilen, tek hızlı (single speed) Torsen merkezi diferansiyel ya da opsiyonel torku önden arkaya eşit bölebilen, 2 hızlı transfer kutusunu içermektedir. Bütün Range Rover’lar gibi, Land Rover Discovery de  düşük hızda arazi ortamında otomatik hız kontrol sistemine (All-Terrian Progress Control) sahip olacak.

Şase ve Süspansiyon

Yeni Land Rover Discovery, helezon yaylarını standart olarak sunmakta, fakat hava süspansiyonu opsiyonel. Bununla beraber en dolu versiyonda hava süspansiyonu standart sunulmakta. Hava süspansiyonu aracı, kapılar açıldığında otomatik bir şekilde 1.6 inch (yaklaşık 4 cm) yere yaklaşabilmektedir. Bir buton sayesinde araç, normal sürüş yüksekliğinden, maksimum 2.4 inch daha yere yaklaşabilmektedir. Ya da tam tersi normal seviyeden maksimum 3 inch yerden daha yüksek hale getirilebilmektedir.

2017-land-rover-discovery-111-876x535

Dış Tasarım

Yeni Land Rover Discovery, LR4’ten (4. jenerasyon) daha çok nispeten küçük boyutlu olan Discovery Sport’a benzemekte. LR4 ile karşılaştırıldığında ön camlar daha agresif bir şekilde daha dik bir açı ile konumlandırılmış. Arka lambalar dikey yerine yatay bir şekilde konumlandırılmış. Arka çeyrek cam kaldırılmış. Böylece tavan genişletilmiş. LR4’ten kalan tek tasarımsal ayrıntı hafifçe yükselen tavan çizgisi olmuş. Unutmadan, asimetrik plaka yeri de LR4’ten miras.

Yeni daha aerodinamik tasarım sürtünme katsayısının 0.40’tan 0.35’e çekmiş.

2017-land-rover-discovery-102-876x535

Görünüm

İlk bakışta yeni Land Rover Discovery, LR4’ten daha küçükmüş gibi görünmekte. Fakat gerçekte, yeni versiyon eskisine göre daha büyük boyutlara sahip: Araç 13.97 santim daha uzun, ayrıca 3.81 santim daha uzun dingil aralığı da söz konusu. Fakat bununla birlikte, tavan yüksekliğinin 4.06 santim daha kısa olduğunu da belirtelim. Seçilen versiyona ve opsiyonlara göre, yeni Land Rover Discovery, 19 inch ve 22 inchlik jant seçeneklerini de sunacak. Opsiyonel “Dinamik Dizayn Paketi (Dynamic Design Package) kendimize özgü teker ve tampon tasarım seçeneklerini belirleme şansı sunacak. Ayrıca siyah ızgaralar, siyah ayna kutuları, siyah kaput harfleri, ve siyah ve gri tavan seçenekleri de bu paketin içerisinde yer alacak.

2017 Land Rover Discovery Far

2017 Land Rover Discovery Far

Arka tasarımda yeni Discovery, LR4’ten farklı olarak, iki parçalı asimetrik bölünmüş arka bağaj kapağına sahip. Land Rover mühendisleri bu değişikliğin kaliteyi arttırdığını ve daha geniş bir kapak açılımı sağladığını iddia etmekteler.

İç Tasarım

10.2 inch ekran, ön konsolda yer alan birçok buton vb. kontrol unitelerini bünyesine almış. Fakat ses butonu değiştirilmemiş. Dokunmatik ekranın alt kısmında 3 tane büyük butonun yer aldığı HVAC kontrol paneli yer almakta. Yeni Land Rover Discovery 4 tane çocuk koltuğuna izin veren  LATCH dayanak noktasına (anchor) sahip. 3 sıralı koltukların hepsi ısıtmalı, ayrıca 9 adet USB girişe sahip ve 6 adet 12 voltluk priz aracın içinde yer almakta.

2017 Land Rover Discovery İç Tasarım

2017 Land Rover Discovery İç Tasarım

Kabin dizilimi Land Rover’ın mevcut tasarım temasına göre düzenlemiş. İç tasarım, siyah ve bej renklerinden birinde olabilir ve 5 farklı renk şeması mevcut.

2017 Land Rover Discovery önümüzdeki yılın ortalarından itibaren Amerika pazarında piyasaya sürülecek. Kısa bir süre sonra da bütün dünyada satışta olacaktır.

Yeni Land Rover Discovery Ön Konsol

Yeni Land Rover Discovery Ön Konsol

2017 Land Rover Discovery Fotoğrafları

Yazar Hakkında

otogaraj

1 Yorum

Yorum Ekle