2017 Ford Fusion Sport
Yeni Otomobiller

2017 Ford Fusion Sport

325 Beygirlik Bir Aile Otomobili Ford Fusion Sport

Ford, Fusion modeli üzerinde çalışmaya devam ediyor. Fusion yeni spor versiyonu ile orta sınıfta yer alan Mazda 6 ve Honda Accord gibi rakiplerine büyük bir fark atacağa benziyor.

Ford Fusion Sport Motor

Ford Fusion Sport Motor

F-150’den ödünç alınan 2.7 litrelik twin-turbo V6 motor ve “Edge Sport” sayesinde, otomobil 300 beygir barajını geçen ilk modern orta sınıf aile sedanı olma özelliğini kazanacak. Ürettiği 325 beygirlik gücün yanı sıra, 380 lb-ft tork da söz konusu. Mühendisler bu değerleri yeterli görmemiş olacaklar ki, bu beygir gücünü, 6 aralıklı, elle değiştirme modlu otomatik vitesle taçlandırmışlar. Ayrıca, deri kaplanmış direksiyon simidine entegre edilmiş vites kontrol pedalları da cabası. Bilgisayar kontrollü, yaygın kullanılan önden çekiş dingili, dikine tahrik mili ve istendiğinde debriyaj ile devreye sokulabilen arka diferansiyeli de bünyesinde barındıran 4 çeker sürüş özelliği de performansın tavan yapmasını sağlayacak teknik ayrıntılardan bir diğeri. Ford’un “sürekli kontrol edilebilir süspansiyon” adını verdiği süspansiyon sistemi de otomobilde kullanılacak. Bu sistemde yer alan amortisörler bilgisayar ile kontrol edilebilirdir. Bu sayede Ford Fusion Sport, spor otomobil liginde de rekabet edebilecek bir duruma gelmektedir.

Ford Fusion Sport Ön Panel

Ford Fusion Sport Ön Panel

Ford Fusion Sport, 0 km/saat hızdan 100 km/saat hıza 5.3 saniyede çıkabilmektedir. Be değer, rakiplerinden biri olan Honda Accord V6 Sedan’ın (278 beygir) performansından 0.5 saniye daha iyi.

Ford Fusion Sport Konsol

Ford Fusion Sport Konsol

Konsola monte edilmiş döner ayar butonun tam ortasında büyülü bir buton (S butonu) bulunmaktadır. Bu butona bastığınızda birçok güzel şey meydana gelir. Peki bu buton ne işe yarar? Butona bastığınızda; gaz pedalının tepkileri keskinleşir (otomobilin anlık tepki kaabileyeti artar), ses sistemi akıllı bir şekilde daha derin bas sesler üretmeye başlar, direksiyon kullanım eforu artar (direksiyon sertleşir), adaptif amortisörler tekerlekler ve gövde kontrölü üzerindeki etkisini sıkılaştırır (daha sert bir süspansiyon), daha agresif vites değiştirme programı seçilir (bilgisayar yapar) ve vites değiştirme pedallarına daha fazla yetki verirlir fakat bu yetki 6000 rpm’deki otomatik vites değiştirmelerini engelleyecek sevide değildir. Yani siz ne kadar vitesi kontrol etseniz de, otomobilin motoru 6000 rpm’ye ulaştığında vites otomatik değişir. Tahrik mili yazılımı, otomobilin virajlarda vitesinin değişmesini engeller, motor devir miktarını dönüşe göre ayarlar.

2017-Ford-Fusion-Sport-14

Otomobilin iç tasarımında, tek bir renk seçeneği, kömür grisi, söz konusu. Bununla birlikte Spor dekor, herkes için bir şeyler sunmakta: Deri, süet, kontrast dikiş, sert ve yumuşak plastik, mat metal, krom kokunuşlar, gerçekçi sahte karbon fiber köşeler. Arka koltuklar 3 kişinin rahatlıkla oturabileceği şekilde konumlandırılmış. Ayklarınızı rahatlıkla ön koltuklar arasındaki konsolun arka kısmına uzatabilirsiniz. Ayrıca, arka koltuğun orta kısmına bir yetişkin çok rahat bir şekilde oturabilir.

2017-Ford-Fusion-Sport-10

Önceki, Ford Fusion verisoyonları ile karşılaştırıldığında, dış tasarımda küçük değişikler dışında bir değişiklik yok. Led farlar eskiye oranla daha gelişmiş durumda. Opsiyonel sunulan, Sync 3 ve Sync Connect eğlence ve bilgilendirme sistemleri önceki versiyonlarına göre daha akıllılar. Unutmadan, her iki sistem de, hem Android Auto hem de Apple CarPlay bağlantılarına sahipler. Daha önce Ford kullanmamış ya da Ford sahibi olmamış müşterileri oldukça etkilecek, Ford’a özgü kaza öncesi yaya tespit eden sistem, arkayı gösteren ayna kamera, kör nokta uyarıcısı ve hem paralel park hem de dik park için otomatik yardımcı Ford Fusion Sport’da da yer almaktadır.

2017-Ford-Fusion-Sport-12

Ford, ilerleyen dönemde Ford Fusion Sport üzerinde küçük dokunuşlar yapacağını da duyurdu. Siyah ağ ızgaralar, 4’lü egzos çıkışı gibi Spor otomobil özelliklerini yansıtan detaylar da eklenecek.

Ford Fusion Sport 2017 Fotoğrafları

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle