2016’nın En İyi Yeni Otomobilleri 2
Yeni Otomobiller

2016’nın En İyi Yeni Otomobilleri 2

2016 yılının yeni modeller açısından bir hayli hareketli olacağını ilk yazımızda söylemiştik. Yeni modelleri, kısaca tanıtmaya devam ediyoruz.

BMW 5 Serisi

bmw-5-serisi

BMW 5 Serisi

Yeni BMW 5 Serisi de 2016 yılında bir dizi yeniliklerle geliyor. BMW i3’lerde de kullanılan, Carbonfibre-reinforced plastic (CFRP) gövde yeni 5 serisi modellerinde de kullanılacak. Bu malzeme, araçların ağırlığını düşürürken, güvenlik ve güç açısından artışların meydana gelmesini sağlamakta. 530e modelinde, hibrit teknolojisini de göreceğiz. 3 silindirli benzinli motorlar da seçenekler arasında olacak.

BMW M2

bmw-m2

BMW M2

BMW 1 Serisi M Coupe’nin devamı niteliği taşıyan ve merakla beklenen BMW M2 yakında bizlerle birlikte olacak. Otomobil, BMW M4’e göre biraz daha küçük ve nispeten daha ucuz olacak. Yani BMW M4’ün alternatifi olarak düşünülebilir. Fotoğraftan da rahatlıkla farkedileceği üzere otomobilin, 2 Serisi’ne göre daha kaslı olduğu söylenebilir.

BMW 1M’in aksine M2 manuel ve otomatik vites seçenekleriyle birlikte gelecek. Kaputın altında, M235i’nin V6 turbo motoru bulunmakta. Motor, 370 beygirlik bir güç üretebilmekte. Bu şu anlama geliyor: Otomobil 0-100 km hıza manuel vites ile 4.5 saniyede, otomatik vites ile 4.3 saniyede çıkabilmekte. BMW M2, Nisan 2016’da piyasada olacak.

Dacia Duster

dacia-duster-2016

Dacia Duster 2016

Aslında Dacia Duster facelift’in lansmanı 2013 yılında yapılmıştı. Fakat araç, İngiltere gibi trafiğin soldan aktığı Avrupa ülkelerinde satışa sunulmuştu. 2016’da Duster’in elden geçirilmiş hali piyasada olacak. Değişiklikler daha çok dış tasarımda yapılmış. Fakat, performans açısından da bazı yenilikler var. 123 beygirlik, 1.2 litre turbo motor, 4×4 Duster’de bile, bir galon yakıtla 50 mil yol yapmanıza olanak sağlamakta.

Fiat Tipo

yeni-fiat-tipo

Yeni Fiat Tipo

Fiat, bir kez daha Ford Focus ve Vauxhall Astra gibi modellerle rekabete girmeye hazırlanıyor. Türkiye’de de bir hayli tutulan Fiat Tipo yeni haliyle gerçekten iddialı. Tipo, 1.4 ve 1.6 litrelik benzinli motor ve büyük olasılıkla 1.3 ve 1.6 litrelik dizel motorlarla gelecek. Fiyat konusunda da beklenti, Fiat’ın modeli, hatchback segmentinin en alt seviye fiyatından piyasaya sokacağı yönünde.

Ford Edge

ford-edge

Ford Edge 2016

Yeni Ford Edge, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Otomobil, yeni Mondeo’dan esinlenerek geliştirilmiştir.

Ford Edge, BMW X3 ve Audi Q5 gibi rakiplere sahip. Bundan dolayı, hem iç tasarımda hem de dış tasarımda oldukça iyi bir çizgi yakalamış durumda. Çoğu iç tasarım özellikleri, Mondeo’dan Edge’e taşınmış. Şişirilebilir emniyet kemeri, aktif gürültü engelleyici gibi teknolojiler de araca eklenmiş.

Kaputun altına baktığımızda, farklı tiplerde dizel motorlar bizi karşılamakta. Bunlardan bir tanesi, 188 beygir güç üretirken, bir diğeri 207 beygir güç üretmekte. İkinci motor, otomatik 6 vitesli modelde yer almakta.  Giriş seviyesi versiyonunda manuel vites bulunmakta. Trend, Sport ve Titanium olmak üzere 3 farklı trim seviyesi, müşterilerin beğenisine sunulacak.

Yazar Hakkında

otogaraj

Yorum Ekle